Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Birinci “Sadece AMD” Linux Dizüstü Bilgisayarı Duyuruld

0 17

Günümüzde bilgisayarlarda birçok farklı işletim sistemi kullanılıyor. Bu işletim sistemlerinden biri de Linux. Linux'lu bilgisayarlarda çok büyük pazar hissesi olan TUXEDO Computers, yeni bir model çıkaracağını açıkladı. Şirket bu yeni model hakkında bir oldukça tezli gözüküyor. TUXEDO, yeni cihazın özellikleriyle gayri cihazlardan çok kolay bir halde ayırt edilebileceğini belirtti.

TUXEDO'nun yeni modeli olacak olan TUXEDO Book BA15, gücünü AMD Ryzen 5 3500U'dan alacak. Şirket açısından bu modelin farklı bir değeri de bulunuyor. TUXEDO, bu modeli sadece AMD ve Linux ile gelen ilk bilgisayar olarak tanıttı. 

91,25 Wsa güç ünitesine sahip cihazın güç tasarrufu modunda 25 saate varan pil ömrü sunması bekleniyor. TUXEDO'nun pil ömrü hakkında yaptığı açıklamaysa şu halde: “Her gün yapılan pratik kullanımlarda 15.6 inçlik dizüstü bilgisayar için uzun ömürlüdür, bu yüzden günlük işlerinizi yaparak, internette gezinerek, mail yazarak ve bunun üzere şeyleri yaparak 13 saate kadar kullanabilirsiniz, velev %50 parlaklıkla 1080p medya izlerken 10 saate kadar pil ömrü sunabilir.”

TUXEDO Book BA15, Radeon Vega 8 kullanacak:

Cihazda tercih edilen ekran kartıysa Radeon Vega 8. Radeon Vega 8'e Samsung tarafından güçlendirilmiş RAM eşlik ediyor. RAM konusunda 3 farklı seçenek bulunuyor, en yüksek RAM ise 32 GB olarak belirlenmiş durumda. Cihazın en düşük modelinde 250 GB depolama sahası bulunuyor fakat yükseltmelerle birlikte bu alan 2 TB'a kadar artış gösteriyor.

İsteğe bağlı olarak Windows kullanılabiliyor:

Cihaza eşlik eden 15,6 inçlik ekran full HD çözünürlükle birlikte 300 nit parlaklık sunuyor. Cihazda birçok giriş bulunuyor. Bir USB 3.2 Type-C girişi, iki USB 3.2 Type-A girişi, USB 2.0 Type-A, HDMI, Ethernet, kart okuyucu, ve kulaklık girişi cihazda bölgesini almış durumda. 

TUXEDO, BA15'i Ubuntu ve  TUXEO_OS ile sunuyor ama farklı seçenekler de mevcut. İsterseniz cihazdaki Linux kurulumunu ortadan kaldırabilir ve Microsoft'un işletim sistemini kullanabilirsiniz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.