Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Birinci Yerli Siber Güvenlik Eseri: HAVELSAN Bariyer

0 15

HAVELSAN Bariyer, yerli siber güvenlik tahlili olarak, ulusal ve milletlerarası güvenlik ve münasiplik sertifikasyon süreçlerini tamamladı.

Siber güvenlik eseri HAVELSAN Bariyer, data sızıntısı tedbire yazılımları sahasında Türkiye'de birinci sefer Milletlerarası Ortak Kriterler kapsamında yüksek güvenlik seviyesi niteliğindeki “EAL 4 Sertifikası”nı geçen yıl aldı ve ortamında TRTEST Eser Iyilik Sertifikası'nı kazanan birinci eser oldu.

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi Siber Güvenlik Eserleri Test ve Sertifikasyon Girişimi kapsamında HAVELSAN'nın DLP Bariyer eseri için yapmış olduğu elverişlilik başvurusunu kıymetlendiren TRTEST Test ve Kıymetlendirme AŞ, eserin TRTEST-TSKGK-DLP-01 Kriteri kapsamında makul olduğuna karar verdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinde mekan almak için TRTEST'in münasiplik sertifikasını alarak en kıymetli aşamayı geçen HAVELSAN Bariyer, kritik donelerin taşınma yahut kopyalanmasının engellenmesi ile dışarıya çıkarılan dataların güvenliğinin sağlanması ve takip edilmesi üzere hassas olgu ve siyaset idaresi özelliğini içeriyor.

Gönderilen e-posta içeriklerinin takip edilmesi ve engellenmesi ile ziyaret edilen web sitelerinin takip edilmesi ve engellenmesini sağlayan HAVELSAN Bariyer'de, başkaca USB data taşıma cihazları, USB tak çalıştır cihazlar (Plug and Play) ve akıllı telefonlara kurum olgularının aktarılmasını engelleme ya da aktarılmasına müsaade verme üzere seçenekler de mevcut.

'Siber Güvenliğimiz Devlet Sonlarımızın Korunması Gibidir'

Son yıllarda malumat güvenliğinin memleketlerin ulusal güvenliğiyle direkt bağlı hale geldiğini vurgulayan HAVELSAN Genel Yöneticisi Ahmet Hamdi Atalay, “Siber güvenliğimiz, adeta memleket sonlarımızın Mehmetçiklerimiz ve ulusal silahlarımızla korunması üzeredir. Siber yerkürede en değerli silahımız, ulusal siber güvenlik ürünlerimizdir. Eserlerinizin ulusal olmadığı alanda, siber güvenliğimizden kelam edemeyiz. Bu açıdan HAVELSAN olarak yerli ve ulusal siber güvenlik eserlerini geliştirmeyi ulusal bir vazife, bir misyon olarak görüyoruz. HAVELSAN Bariyer de ulusal ve milletlerarası tüm kriterleri karşılayan, devletimizin en değerli ulusal siber güvenlik eseri oldu.” sözlerini kullandı.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.