Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Birleşik Krallık Hükûmetinin Radarında FIFA Ultimate Team Var

0 26

Günümüzün en tanınan futbol oyunu olan FIFA’da mekan alan 'loot box' sistemi devlet yetkililerinin radarına takıldı. Birleşik Krallık hükûmeti, FUT paketlerini ve gayrı loot box eşyalarını çevrimiçi kumar sınıflandırmasına dâhil etmeyi tartışıyor.

Loot box konusuna dikkat kesilen birinci devlet Birleşik Krallık da değil. Belçika ve Hollanda üzere Avrupa devletleri; Overwatch, Counter Strike: Küresel Offensive ve daha birçok oyundaki loot box sistemini memleket genelinde engelleme kararı almıştı.

EA Sports’un gelirleri yükseldi:

EA Sports tarafına bakıldığında FUT, en çok gelir getiren varlık konumunda bulunuyor. Bu oyun modunda 2019’dan bu yana net gelirde %40’lık artış yaşandı. Şirketin 2020 yılının birinci yarısına ilişkin finansal raporuna nazaran net gelir, 716 milyon dolara kadar çıktı. Gelirin FIFA tarafına bakıldığındaysa satışların büyük bir çoğunluğunun FIFA puanlarından geldiği görülüyor. Oyuncular, satın aldıkları bu puanları oyun içerisindeki FUT paketlerinde harcıyorlar ve paketten ne çıkacağını bilmiyorlar.

Sistemin evlatlar üzerindeki tesiri hakkında uzun müddettir çeşitli tartışmalar yaşanıyor. FIFA oyunları, Türkiye’ye ve yerkürenin birçok devletine 3 yaş ve üstünün oynayabileceği yaş hududuna sahip bir biçimde geliyor. Natürel bu tartışmalar hükûmetler ve devlet yetkililerinin katılmasıyla çok daha önemli bir hâl alıyor.

Bunun son örneklerinden bir tanesi de Birleşik Krallık oldu. Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı, evlatlarının kumara teşvik edilip edilmediği ve bu davranışın ilerleyen periyotlarda bağımlılığa ilerleyip ilerlemeyeceği konusunun tartışılması için partiler arası bir görüşme yapılacağını duyurdu.

Emekçi Partisi Milletvekili Carolyn Harris, “Bunlar; gençleri yalnızca risk almaları için cesaretlendirmeye ve olağanlaştırmaya yardımcı olan sanal spekülatif emtialar (mal, ticari eşya). Gençlerin umulandan çok daha çokça kumar bağımlısı olmasına neden olacak” sözlerini kullandı.

Görünüşe nazaran FIFA’daki FUT paketleri sistemi Birleşik Krallık’ta ya bir değişime gidecek ya da külliyen kaldırılacak. Evet, siz bu bahiste hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce loot box ve gibisi sistemler, kişileri sanal kumara mı teşvik ediyor?

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.