Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Black Shark, Realme, Meizu ve OnePlus’tan Kıymetli Paydaşlık

0 19

OPPO, Vivo ve Xiaomi tarafından geçen şubat ayında tasarrufa sunulan yeni belge aktarım sistemi (P2P Tansmission Alliance), bu üç markanın kullanıcılarının rastgele bir üçüncü taraf uygulamaya veya hücresel veriye ihtiyaç duymadan mobil cihazlar arasında kolay kolay evrak aktarmalarına müsaade veriyordu. Yeni sistemde 20 Mbps'e kadar (veri temasının gücüne bağlı olarak değişiyor) suratlarla aktarım yapılabiliyor ki bu da standart Bluetooth aktarımlarına nazaran kayda paha bir uygunlaştırma potansiyeline sahipti.

Bugün yapılan açıklamayla birlikte bu sisteme dört yeni markanın daha katıldığı açıklandı. Black Shark, Realme, Meizu ve OnePlus da Weibo aracılığıyla yaptıkları açıklamayla birlikte yeni sisteme dâhil olduklarını duyurdu. Sistemin genişlemesiyle birlikte yerküre çapında 400 milyon civarındaki kullanıcının kapsanacağı kestirim ediliyor. Black Shark'ın P2P Tansmission Alliance'ın belge aktarımına münâsib olabilecek cihazları bulunuyor. Bunlar, oyun telefonları Black Shark 2 ve Black Shark 3 serileri olabilir.

Google'dan kurtulmanın yolları:

Yukarıda değindiğimiz üzere Realme, Meizu ve OnePlus'ın hangi cihazlarının P2P Tansmission Alliance'ın belge aktarım sistemini destekleyeceği şimdi görünür değil. Öte yandan 3 kurucu üye birebir devranda kendi geliştiriciler birliğini de kurmuş durumda. Bu birlik, Huawei'nin App Gallery'sine benziyor lakin sırf ismi geçen 3 markayı kapsıyor. P2P Tansmission Alliance'a yönelik yeni iştirakler, Google'dan ayrılan geliştiriciler birliğine de yeni iştirakler olabileceğinin ipucu olarak görülüyor.

Yeni kablosuz evrak aktarım sistemi, kullanıcıların internet ilişkisine muhtaçlık duymadan belge, fotoğraf ve görüntü aktarımı yapmasını sağlıyor. Ayrıyeten bir belge göndermek için arkadaşınızla birebir telefona sahip olmanıza da gerek yok. Laf konusu belge aktarım sistemi, daha düşük güç tüketiminin yanı sıra daha geniş bir kapsama yerine sahip Bluetooth Low Energy (BLE) destekli cihazları da destekliyor ve daha süratli olan Wi-Fi P2P teknolojisini kullanıyor.

Öte yandan ABD ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ticaret savaşlarının en değerli maksatlarından olan Huawei'nin de aralarında bulunduğu 4 Çinli teknoloji devinin değerli bir adım atmaya hazırlandıkları da biliniyor. Xiaomi, Huawei, OPPO ve Vivo; Çin dışındaki geliştiriciler için pratiklerini eş devirli olarak yükleyebilecekleri bir platform oluşturacak. Bilirkişiler, bu adımın Google Play Store'un egemenliğine meydan okuyacağını düşünüyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.