Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Brave, Kripto Sitelerin Temaslarına Referans Ekliyor

0 10

Açık kaynak kodlu fiyatsız web tarayıcısı Brave, kendini tanıtırken her devir saklılık, güvenlik ve reklam engelleme üzere özelliklerini ön plana çıkarır. Şirketin başkaca Basic Attention Token isminde kendine ilişkin bir kripto para ünitesi de var. Bu nedenle kripto paralara ilgi duyanların favorisi olan Brave, Blockchain yerküresinin da sevilen platformları arasında nokta alıyor.

Tüm bu vaatlere karşın geçmişi pek de berrak olmayan tarayıcı şirketinin bu sefer de kullanıcı haberlerini ele geçirdiği sav edildi. Cryptonator isimli bir kullanıcının savlarına nazaran Brave, ‘Binance’ kripto borsasına gitmeye çalışırsanız yazdığınız Binance irtibatına müdahale ediyor ve kendi bağlı kuruluş koduyla otomatik olarak dolduruyor.

Brave, yönlendirme linklerine referans temaslar ekliyor:

Brave, bağlı kuruluş pazarlamasını sık sık kullanan bir şirket. Velev bu yılın mart ayında yasal olarak gerekli dokümanlar olmadan satış paydaşlığı yaparken yakalanmıştı. Şirket, artık de pek çok coin alım-satım sitesine referans irtibatlar eklemekle eleştiriliyor. Velev Coibase’in açılış sahifesi kullanıcıları “Brave Software International sizi Coinbase’i denemeye davet etti!” formunda karşılıyor ve Brave’den yapılan aramalar direkt Brave’in linkiyle yönlendiriliyor.

Brave’in referans kimlik eklediği siteler arasında binance.us, coinbase.com, ledger.com ve trezor.io üzere siteler bulunuyor. Bu sitelerin yanı sıra ‘bitcoin’, ‘btc’, ‘ethereum’, ‘eth’, ‘litecoin’, ‘ltc’ yahut ‘bnb’ üzere sözlere de referanslar eklendiği söyleniyor.  

Husus hakkında konuşan Brave kurucu ortağı ve CEO’su Brendan Eich, referans ilişkilerinin ilgili kuruluşlara rastgele bir kullanıcı verisi aktarmadığını gelgelelim tekrar de olmaması gereken bir cürüm olduğunu söyleyerek tüm Brave kullanıcılarından özür diledi. Eich, başkaca bu kusurun düzeltildiğini de laflarına ekledi.

Aylık 15 milyonu aşkın kullanıcı tarafından ziyaret edilen kripto tabanlı Brave tarayıcısı, geçmişte de bu usul hadiselere karışmış ve kullanıcıların tenkidine maruz kalmıştı. Geçmişteki cürümlerinden ders almayan şirketin tekrar tıpkı kusura düşüp düşmeyeceğini lakin ilerleyen günlerde göreceğiz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.