Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Call of Duty’den Irkçılığa Karşı Mealli Ileti

0 17

Call of Duty: Asrî Warfare ve battle royale oyunu Warzone'da ırkçılığa karşı yeni tedbirler alacaklarını duyuran Activision ve Infinity Ward, bu manada değerli bir adım attı. Infinity Ward, oyunlarına Black Lives Matter hareketini destekleyen ekranlar ekleyen yeni bir güncelleme yayınladı.

Infinity Ward, daha önce Modern Warfare'de ırkçılığa karşı savaşı sürdürdüklerini ve bu hususta gereğince başarılı olamadıkları için özür dilemek istediklerini açıklamıştı. Artık Call of Duty: Asrî Warfare ve Warzone oyuncularına, çok oyunculu müsabakaları bitirdikten sonra istemcilerini güncellemeleri gerektiği söyleniyor ve güncelleme yapıldığında ırkçılık aksisi ileti oyunların açılış ve yükleme ekranlarında beliriyor.

Call of Duty oyunlarına gelen güncellemenin akabinde açılış ekranına taşınan bildiride, “Topluluğumuzun canı acıyor. Topluluğumuzun deneyimlediği sistemsel eşitsizlikler bir kere daha sahnede. Call of Duty ve Infinity Ward eşitlik ve iştiraki temsil ediyor. Siyahi topluluğun ırkçılığa ve adaletsizliğe karşı sürdürdüğü duruşun gerisindeyiz. Değişim olana ve Black Lives Matter kazanana kadar asla olmaya çalıştığımız topluluk olamayacağız.” sözleri mahal alıyor.

Infinity Ward'ın oyuna eklediği ileti, açılış ekranının yanı sıra yükleme ekranlarında da gösteriliyor. Birçok oyun şirketi, ABD'de baş gösteren polis şiddeti ve George Floyd'un öldürülmesine yönelik protestoların akabinde siyahi topluluklara destek açıklamaları yayınladı. Sony, dün gerçekleştirmeyi planladığı PS5 aktifliğini iptal etti ve kimi oyun geliştiricileri, yeni oyun duyurularını erteledi.

Bu usul mealli iletilerin oyunlarda bölge alması, ırkçılığa karşı savaşı geniş kitlelere yaymada değerli rol oynuyor. Son olarak, Take Two tarafından NBA 2K20 oyuncularına üzerinde “Black Lives Matter”, “I Can't Breathe” ve “Say Their Names” yazan tişörtler ücretsiz olarak verildi.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.