Makalecin - Güncel Blog Yazıları

CD Projekt, Avrupa’nın En Pahalı Oyun Şirketi Oldu

0 25

Çıkardığı The Witcher serisiyle tüm yerkürede büyük bir hayran kitlesine ulaşan CD Projekt RED, şu sıralar yeni oyunu Cyberpunk 2077 üzerinde çalışıyor. Uzun mühletten beri beklenen oyun, haliyle oyuncuları da ziyadesiyle heyecanlandırıyor. Şirket, son olarak değerli bir aşamayı daha geçti. CD Projekt RED, son açıklamasıyla Avrupa’nın en pahalı oyun şirketi oldu. 

Uzun yıllardan beri Fransız oyun devi Ubisoft’un elinde olan bu unvan, az ancak kaliteli oyun çıkarıp bunu tutarlı fiyatlı bir halde oyunculara sunan CD Projekt RED’in eline geçmiş oldu. Şirketin, son açıklamayla pazar pahasının 8,3 milyar dolara ulaştığı açıklandı. 2019 yılında 6,8 milyar dolarlık piyasa kıymeti olan şirket, yalnızca 1 yıl içerisinde bedelini 1,3 milyar dolar daha artırmış oldu.

Gelirini genel olarak The Witcher oyunlarından kazanan firma, önümüzdeki periyotta çıkaracağı Cyberpunk 2077 oyunuyla da büyük muvaffakiyetler elde edecek üzere görünüyor. Keanu Reeves üzere ünlü isimlerin bölge alacağı oyun, son ertelemenin akabinde 17 Eylül 2020’de çıkış yapacak. 

Oyun firmalarında önderler ABD’de

CD Projekt RED, her ne kadar büyük bir muvaffakiyet elde etmiş olsa da ABD’li firmaların hala gerisinde mahal alıyor. Şu anda yerkürenin en büyük piyasa bedeline sahip oyun firması 53,3 milyar dolarla Activision Blizzard. Şirket, Call of Duty, World of Warcraft üzere dünyaca ünlü oyunlarıyla gelirine gelir katmaya devam ediyor. Elbette burada Sony, Microsoft, Tencent, Nintendo üzere tek işi oyun olmayan firmaları hariç tutuyoruz. 

The Witcher 3’le elde edilen muvaffakiyet

CD Projekt RED, The Witcher’ın birinci iki oyunuyla çok şık geri dönüşler almıştı, fakat şirket The Witcher 3 sayesinde ismini tüm yerküreye duyurdu. Geçen ay açıklanan donelere nazaran 28 milyon The Witcher 3 satıldığını duyuran şirket, Cyberpunk 2077 için daha da çokça umutlu. Analistlere nazaran distopik bir yerkürede geçen oyun, yalnızca 1 yıl içinde 20 milyondan çokça kopya satacak. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.