Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Chrome, Bildirimleri Berbata Kullanan Sitelere Savaş Açtı

0 30

Google Chrome, önümüzdeki ayın 14'ünde yayınlanması planlanan Chrome 84 ile birlikte, bildirimleriyle kullanıcıları taciz ettiğini düşündüğü siteleri kara listeye almaya başlayacak. Ikaz yayınlama ayrıcalığını berbata kullandığına inanılan sitelerden gelen bildirim istekleri engellenecek. Bu tip sitelerden gelen bildirimler, Google'ın daha evvel 'Quiet UI' (Sessiz Kullanıcı Arayüzü) olarak nitelendirdiği ölçeklere düşürülecek ve kullanıcılara bir ihtar göstererek ilgili sitenin bildirimlerin kabul edilmesiyle kişileri aldatmaya çalışıyor olabileceği vurgulanacak.

Google eser başkanlarından PJ McLachlan, 28 Mayıs'ta şirketin blogu için yazdığı metinde, “Berbata kullanılan bildirim pencereleri Chrome hakkında kullanıcılardan en sık aldığımız şikâyetler arasında konum alıyor” demişti. McLachlan'ın söylediğine nazaran bu tip bildirimlerin büyük bir kısmı, az sayıdaki siteden kaynaklanıyor. McLachlan'a nazaran 'kötüye kullanım' bildirimleri iki geniş kategoride toplanıyor. 'İzin isteği meseleleri', kullanıcıları yanlış yönlendirerek onları genellikle daha çokça bildirime müsaade vermeye götürüyor. 'Bildirim sıkıntıları' ise, dolandırıcılık atakları yapan ve bed niyetli yazılımlara irtibat veren, sistem ikazlarını taklit eden ya da sohbet iletileri gösteren daha istenilmeyen ihtarlar manasına geliyor.

Sadece beğenilmeyen niyetli siteleri etkileyecek:

Chrome 84'le birlikte tarayıcının berbata kullanılan bildirimlere yönelik müdafaası, daha evvel kullanıcıların farkında olmadan kabul ettikleri sitelerinkini değil, yalnızca berbata kullanan sitelerden gelen yeni 'izin isteklerini' etkileyecek. McLachlan, gelecekte Google'ın bildirim aykırısı savunmasını hâlihazırda kabul edilmiş bildirimlere hakikat da genişletebileceklerini söyledi. 

Google'ın berbata tasarruf bildirimlerine sahip olduğunu düşündüğü internet sitelerine, Chrome'un yeni kurallarını tatbike başlamasından en az 30 gün evvel e-postayla haberlendirme yapılacak. Bu vadede, ilgili sitelere sorunu düzeltme şansı verilecek ve siteler 2. bir kıymetlendirme için başvurabilecek.

Google, tanınan tarayıcısı Chrome’un 83. sürümünü geçen ay yayınlamıştı. Chrome 83, hem içerik hem biçim olarak bugüne kadar yayınlanan en kapsamlı güncellemelerden biriydi.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.