Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Chrome, Bilgisayarı Sömüren Reklamları Engelleyecek

0 25

Google, bugün yaptığı açıklamada bu yıl içerisinde kaynak tüketimi yüksek olan reklamları Google Chrome’da engellemeye başlayacağını açıkladı. Bu karar, kripto para madenciliği yapan, beğenilmeyen programlanmış ya da optimize edilmemiş reklamları da kapsayacak. 

Chrome’un bu reklamları engelleme kararının sebebi olarak ise bu reklamların batarya ömrünü kısaltmalarını, zati ağır olan hatları daha da ağırlaştırmalarını ve masraflı olmalarını gösterdi. Engellemeye nasıl karar verileceği ise bilinmiyor.

Üç farklı kıstas

Google Chrome’un Ağustos 2020 sonrasında bilgisayar kaynaklarını sömüren reklamları engelleyecek. Bu noktada hangi reklamların engelleneceğini belirlemek için firmanın önünde üç farklı kıstas bulunuyor. Bunlar 4 MB ağ verisi kullanılması, rastgele bir 30 saniyede 15 saniye işlemci kullanılması yahut yekun 60 saniye işlemci tasarrufu olarak gösteriliyor.

Google Chrome aslında kendi içinde bir reklam engelleme özelliği barındırıyor. İki yıl evvel Coalition for Better ADs ile bir iş birliği yapan firma, reklam kalitesinin artırılması için standartları belirlemişti. Google, kendi reklamları da dahil olmak üzere rastgele bir uyumsuzluk gösteren reklamları engelliyor.

Olağanda kullanılan reklam engelleyiciler ise fiyatsız içerik üreten firmaları olumsuz etkiliyor. Google’ın sahibi olan Alphabet de teknik olarak yerkürenin en büyük reklamcısı olarak durumunda ve kalitesiz reklamların yayılması onlar için de işlerin beğenilmeyen gitmesine neden oluyor. 

Google’a nazaran engellenecek reklamların orantısı çok düşük

Firmadan gelen açıklamaya nazaran her 300 reklamdan sadece 1 tanesi bu halde ölçüsüz kaynak tüketiminde bulunuyor. Yani reklamlar açısından çok da ziyade bir şey değişmeyecek, en azından önemli bir değişiklik olmayacak.

Google yalnızca kaynakları sömüren reklamların önüne geçmeyi amaçlamıyor. Reklam üreticilerine ve araç geliştiricilerine de kendi reklamlarının bu limitler içerisinde verimli çalışabilmesi için hazırlık yapma mühleti veren firma, böylelikle daha verimli ve problemsiz bir sürece geçişi hedefliyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.