Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Chrome, Reklam Engelleme ile Pil Tasarrufu Sağlayacak

0 24

Google, ağustos ayında yayınlayacağı yeni bir güncelleme ile Chrome'un çok ziyade kaynak tüketen reklamları otomatik olarak engellemesini sağlayacak. Kullanıcılar tarafından uzun müddettir beklenen reklam engelleme özelliği, sırf internet sitelerindeki abartı reklamları engellemekle kalmayacak, dizüstü bilgisayar, akıllı telefon ve tablet kullanıcıları için daha uzun bir pil ömrü de sağlayacak.

Google, pil ve ağ olguları üzere kaynakları orantısız halde kullanan bir reklam kategorisi belirlediğini açıkladı. Bu reklamlar, kullanıcının haberi olmadan madencilik üzere art plan hizmetleri gerçekleştirebiliyor. Arama devi, reklam engelleme özelliğiyle bu üslup istismarların önüne geçmeyi planlıyor.

Chrome, akıllı telefonların kaynaklarını ziyade kullanan reklamları otomatik olarak kapatacak

Google Chrome eser başkanı Marshall Vale, blog yazısında yaptığı açıklamada, “Chrome, kullanıcılarımızın pil ve done planlarını korumak, onlara web'de düzgün bir deneyim sunmak için reklamların kullanabileceği kaynakları sınırlayacak. Başkaca bir reklam kaynak tasarrufunda hududa ulaştığında, reklamın çerçevesi bir günah sahifesine yönlendirilecek ve kullanıcıya reklamın çok ziyade kaynak kullandığını bildirecek.” sözlerini kullandı.

Google, 'ağır reklamlar' olarak isimlendirilen bu tıp reklamların, tüm reklamların sadece %0.3'ünü oluşturduğunu gelgelelim tüm reklamcılık ağı olgularının %27'sini tükettiğini belirtiyor. Bu reklamlar cihazların CPU tasarrufunun %28'ini oluşturuyor ve pil ömrünü değerli ölçüde düşürüyor.

Chrome reklamların data ve kaynak tüketimini takip edecek

Google, reklamlar 4 MB'den çokça data tüketirse, CPU'yu 30 saniyelik periyotlarda 15 saniyeden çokça kullanırsa yahut CPU'yu yekunda bir dakikadan çokça kullanırsa, o reklamları kapatacağını söylüyor. Google'ın en büyük reklamcılık ağına sahip olduğu göz önüne alındığında Google tarafından sunulan reklamların çok küçük bir kısmının bu durumdan etkileneceğini varsayım edebiliriz.

Google, Chrome tarayıcısı için reklam engellemeyi ağustos ayının sonundan itibaren sunmayı planlıyor. Chrome bu gelişmeyle Opera, Firefox ve Vivaldi üzere mobil ve masaüstü tarayıcılarında bulunan reklam engelleme özelliğini kendi tarayıcılarına da getirmiş olacak.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.