Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Chrome Web Mağazasında Yan Alan 16 Kullanışlı Pratik

0 24

Google Chrome’un yerkürede en çok kullanılan web tarayıcısı olması sebebiyle birçok yazılım firması Chrome Web Mağazası’na yatırım yapma başladı. Halihazırda App Store ve Play Store’da bulunan birçok pratik Chrome Web’e de eklendi. Hal bu türlü olunca ortaya birbirinden kullanışlı birçok pratik çıktı.

Biz de buradan hareketle kullanırken sorun yaşamayacağınız, kolay ve pratik bir formda kullanabileceğiniz pratiklerin bir listesini hazırlamaya çalıştık. Listede görsel işlerinizi kolaylaştırabileceğiniz pratikler olduğu üzere yasaklı sitelere girmenizi kolaylaştıracak VPN pratiğine da bölge verdik. Başkaca saklılığına ehemmiyet veren Webtekno okurlarını da es geçmedik. İşte gündelik internet deneyiminizi kolaylaştıracak birbirinden kullanışlı 16 Chrome Web pratiği!

Google Chrome’a nasıl tatbik kurulur?

  • Adım #1Chrome Web Mağazası'na gidin,
  • Adım #2: Chrome kurmak istediğiniz bir tatbik seçin,
  • Adım #3: Tatbikin sahifesine gidin,
  • Adım #4: Chrome'a ekle butonuna tıklayın.

Birbirinden kullanışlı Google Chrome eklentileri:

Grammarly:

Hem gündelik sohbetlerde hem de iş yazışmalarında İngilizce yazı yazarken dilbilgisi kurallarına uymak isteyenler için Grammarly isimli bu Chrome Web pratiği büyük bir hizmet sunuyor. Halihazırda sitesinden de hizmet sunan Grammarly, Google Chrome’a eklediğiniz takdirde, tarayıcınızda yazdığınız her İngilizce cümleyi sağlıklı bir halde tahlil edebiliyor.

Unutmadan, Grammarly’nin birtakım özelliklerine erişmek için belli bir fiyat ödemeniz gerekiyor. 

Pablo:

Pablo, her toplumsal medya sitesine has biçimde görseller tasarlayabileceğiniz harika bir pratik. Tasarrufu epeyce kolay olan bu pratik Chrome Web mağazasına 2016 yılında eklendi. Ve o günden beri on binlerce kişi tarafından sıkıntısız bir halde kullandı. 

MailTag:

Günün büyük bir kısmını maillerinin içerisinde geçirenler için MailTag muazzam bir hizmet sunuyor. Karşı tarafın mailinizi ne vakit açtığını öğrenmek, eposta takibi yapmak, maillerinizi tertipli bir biçimde denetim etmek istiyorsanız bu uygulamayı tercih edebilirsiniz. Lakin programın şöyle bir dezavantajı var: reklamlar. Şayet reklamları devre dışı bırakmak istiyorsanız, fiyatlı üyeliklere bir göz atmanız gerekecek. 

Mercury Reader:

Bugün internetten bir şeyler okumak hepimiz için imkansız bir uğraş haline geldi. Reklamların sıklığı, görsellerin ölçeği, metinlerin formu ve büyüklüğü, tüm bu etkenler okuma deneyimini epey düşürmüş durumda. Mercury Reader isimli Chrome Web pratiği da tam bu anda devreye giriyor. Sağlıklı bir okuma deneyimi yaşamak istiyorsanız bu tatbike bir talih verebilirsiniz. 

Instant Dictionary:

Instant Dictionary isimli bu tatbik da pek çok rakibi üzere kişilerin tarayıcı üzerinde süreç yaparken bilmedikleri sözlerin meallerini öğrenebilmesi için pratik bir biçimde anlık çeviri yapıyor. 

Hola Free VPN:

Türkiye’deki her internet kullanıcısının yolu VPN ile kesinlikle kesişmiştir. Yasaklı siteler listesinin gün geçtikçe arttığı memleketimizde, hem güvenliğiniz hem de gizliliğiniz için Hola Free VPN üzere pratikleri kullanmanız gerekiyor. VPN konusunda uzun bir geçmişe sahip olan Hole Free VPN’i Chrome tarayıcınıza ekleyerek istediğiniz sitelere pratik bir halde bağlanabilirsiniz.

Turn Off the Lights:

Bazen ışıkları kapatmak gerekir, daha güzel görmek, daha uygun okumak, daha güzel anlayabilmek için. Turn Off The Lights pratiği Chrome kullanan kullanıcılara bu hizmeti sunuyor. Bir nevi film efekti sunan bu uygulamayı kullanarak istediğiniz her ortamı karartabilirsiniz. 

SimilarWeb:

SimilarWeb pratiği, münhasıran web masterların yakından bildiği bir araç. Bu pratik sayesinde girip çıktığınız sitelerin trafik seviyelerine rahat bir formda ulaşabilirsiniz. Türkiye ya da yerküre sıralamasındaki alanını öğrenebilirsiniz. Ayrıyeten sitenin anahtar söz sıralamalarını da öğrenebilirsiniz. 

DuckDuckGo:

Zımnilik her şeydir. Ve bugün internette saklı kalmak her zamankinden daha zordur. DuckDuckGo isimli bu Chrome Web pratiği, sizin Chrome üzerinden yaptığınız süreçlerde bâtın kalmanızı sağlıyor. “CIA peşimi bırak be abi” diyorsanız, bu pratik sizin için. 

Lastpass:

Lastpass pratiği benim üzere internet şifrelerini unutanlar için hazırlanmış bir Chrome pratiği. Şayet şifrelerinizin büyük bir saklılıkla korunması gerekmiyorsa, Lastpass kullanarak şifrelerinizi kolay bir formda hatırlayabilirsiniz. Velev bir tek ana şifre ile tüm şifrelerinize kolay bir halde erişebilirsiniz. Kullanıcı tahlillerine nazaran bu tatbik hayli inançlı. 

Todoist:

Gün içerisinde birçok şey yapmanız gerekiyor. Lakin planlamakta ve yönetmekte zorlanıyorsunuz. Todoist, sizin bu meselenize deva olmak için geliştirilmiş bir tatbik. Chrome Web mağazasından indirerek, sağ üst taraftan günlük yapacaklarınızı kolay bir biçimde yönetebilirsiniz. 

Ghostery:

AdBlock üzere reklam engelleme pratiği olan Ghostery, kullanıcılara olabildiğince reklamdan arınmış bir internet akışı sunmaya çalışıyor. AdBlock’tan farklılaşan ve velev onu öne çıkaran şey ise, Ghostery’nin isminden da anlaşılabileceği zımnilik. Tatbik tarayıcı üzerinde yaptıklarınızı gizliyor, sitelerin sizi izlemesini zorlaştırıyor ve daha süratli bir internet deneyimi sunuyor. Uygulamayı şu ana değin iki milyon insandan ziyade kullanıcı indirmiş durumda. Ve geri dönüşlerin birçok olumlu.  

OneTab:

Benim üzere onlarca tabın içerisinde kaybolan internet kullanıcıları için, OneTab biçilmiş kaftan. OneTab, tüm açık seçmelerinizi bir tek bir sekme sahifesine sıkıştırıyor ve aralarında basitçe irtibat kurmanızı sağlıyor. İstediğiniz takdirde hepsini ya da birkaçını kolay bir halde kapatabiliyorsunuz. 

Avast Online Security:

Bazen girdiğiniz sitelerde dolaşırken rahatsızlık hissedersiniz. Şu an kesin virüs kaptım, dersiniz. Şayet bu türlü bir telaşınız varsa, girdiğiniz siteyi anlık olarak denetim edebileceğiniz bir tatbik var: Avast Online Security. Uygulamayı indirdikten sonra Chrome’un sağ üst bucağında yan alan simgesine tıklayarak içinde bulunduğunuz sitenin sizin için zararlı olup olmadığını kolay bir biçimde öğrenebilirsiniz. 

Speedtest:

Türkiye’deki her internet kullanıcısının neredeyse gün içerisinde sık sık başvurduğu Speedtest, artık Chrome Web mağazasında. Anlık olarak sağ üst taraftan internet suratınızı kolay ve pratik bir formda öğrenebilirsiniz. 

History Eraser:

Bir güruh siteye girdiniz, birçok indirme yaptınız, çeşitli formlar durdunuz ve oldukça bir şifre girdiniz. History Eraser sayesinde, tek bir tıkla laf konusu tüm geçmişinizi silebilirsiniz. Sonunda zararlı yazılımların çerezler ve geçmişiniz üzerinden size zarar vermesini engellemiş olursunuz. 

Başkaca bu pratiklerin yanı sıra, Chrome kullanan internet kullanıcılara yararlı olabilecek eklentileri derlediğimiz şu metnimize da bakabilirsiniz. 

Pekala sizin de olmazsa olmaz Chrome Web uygulamalarınız var mı? Tefsirlerde paylaşarak başka Webtekno kullanıcılarına tavsiyelerde bulunabilirsiniz. 
 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.