Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Çin’in TikTok’u Zynn, Google Play Store’dan Kaldırıldı

0 9

Son devirlerde nispeten gündemde olan TikTok, kısa görüntülerin paylaşıldığı bir toplumsal medya platformu. Dans medyalarından esprili görüntülere kadar birçok içeriğin bulunduğu bu çevre medya platformunun, devletimizde de çok sayıda kullanıcıya sahip olduğunu söyleyelim. 

Zynn adındaki pratikse TikTok’un neredeyse teğe bir kopyası. Kuaishou tarafından finanse edilen pratik, TikTok’un tam mealiyle rakibi olmuş durumda. Kuaishou ise Çin’in en büyük çevre medya şirketi olan Tencent tarafından finanse ediliyor. Nispeten karmaşık olan bu yapıda, kısaca uygulamaların arasında büyük bir yarışma olduğunu gözlemlediğimizi söyleyelim.  

Zynn, Google Play Store’dan neden kaldırıldı? 

Zynn uygulamasının ABD pazarına girmesinin altında yatan birçok neden var. Bunlardan en önemlisiyse büyümek için ticaret taktiği olan piramit şemasını kullanması. Tatbik üzerinden her görüntü izlediğinizde tatbik içinde para kazanıyorsunuz. Arkadaşlarınızı Zynn’e davet ederek de kazandığınız bu paraları, pratik içi satın almada kullanabiliyorsunuz. Farklı olan ve uygulamayı TikTok’tan ayıran yanıysa kazandığınız bu paraları gerçek hayatta kullanabilmeniz. 

Hesabınızda biriken bu paralarla gerçek hayat için armağan kartı alabilir ve velev ortaya çıkan birtakım haberlere nazaran PayPal hesabınıza yani hesap kartınıza para olarak aktarabilirsiniz. Zynn’in uygulama dağıtıcılarının amacı olmasının altında farklı bir sebep daha yatıyor. Wired’ın haberine göre Zynn’in Google Play Store’dan tamamen kaldırılmasının nedeni, içeriklerini sair pratiklerden direkt olarak alması. Şimdilik Zynn hâlâ App Store’da erişilebilir durumda fakat Apple’ın uygulamayı araştırdığını da ekleyelim.  

Sensor Tower’a göre Zynn, 7 Mayıs’ta App Store’da ve 5 Mayıs’ta da Google Play Store’da lanse edildi lakin nasıl olduğunu anlamadığımız bir biçimde, bazı sahte hesapların ilk medyalarını 19 Şubat tarihinde paylaştığını gözlemliyoruz. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.