Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Çinli katil arılar Türkiye’de görülmeye başlandı!

0 18
ABONE OL

Çin’de görülen Kestane Gal Arıları, son devirde Bursa, Yalova ve Düzce’de görülmeye başlandı. Bu arılar, kestane ağaçlarının yeşermesini engelleyerek, kestane balı üreten bireylerin dehşetli düşü olmaya başladılar.

Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Platformu Derneği Düzce Bürosu Lideri Aykut Keleş, Gal Arıları’na müdahale edilmediği taktirde, kestane ağaçlarının büsbütün kuruyacağını söyledi.

Keleş, “Gal arısının ana vatanı Çin olarak bilinmektedir. Birinci olarak Bursa taraflarında görünmeye başladı. Yalova, Kartepe ve bu ortama kadar geldi.

Düzce’den sonra Zonguldak’ta da görülmeye başlandı. Bize en büyük zararı, kestanenin çiçek açmasını engellediği için bal alma orantımız düşüyor.

Bırakın bal almayı, yakın devranda yiyecek kestane bile bulamayacağız. Bu vakaya detaylı ve tam olarak el atılması gerekiyor.

Buna karşı bir böcek tipi geliştirildiğini duyuyoruz. Ancak bu böcek çeşidi buna yetişemiyor. Gal arısı daha süratli ilerliyormuş. Bekliyoruz, aksi halde ormanlarımız düzgünce kuruyacak“ dedi.

Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz ise, gal arılarının yüzde 50 ila 70 orantısında verim düşüklülüğü yaşattığını ve önemli ekonomik kayıplara yol açtığını belirtti.

Başkaca Öztemiz, İtalya, Kore ve Japonya’da kullanılan en tesirli formülün biyolojik ilaçlar olduğunu da laflarına ekledi.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.