Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Daha uygun PUBG oyuncusu olmanın ipuçlarını profesyonellere sorduk!

0 14

Batuhan Dönertaş / Hususî

Yerkürenin gelişen ve en değerli kollarından biri haline gelmeye başlayan e-spor, her geçen gün farklı oyunları kapsamaya başladı. Çeşitli firmalar bu dala yatırım yaparak, hem kesimin hem de kendi firmalarının süratli bir formda büyümesini sağlıyor.

E-spor arenasına katılan ve battle royal oyun çeşidinin yaratıcısı olan PUBG, gün geçtikçe daha büyük kitlelere ulaşıyor. Hem cümbüş hem de e-spor odaklı ilerleyen oyunlardan biri olan PUBG, bilgiğiniz üzere tüm platformlarda bölge alıyor. Profesyonel PUBG kariyeri ile merak ettiklerinizi yanıtlamak maksadıyla Amerika’nın en değerli e-spor ekiplerinden birinde olan Team SoloMid’den Ömer ‘IROH’ Develi ile röportaj yaptık. Keyifli okumalar…

PUBG serüvenin nasıl başladı?

Ö.I.D: PUBG’ye bir arkadaşımın beni yapılacak bir lan turnuvasına davet etmesi üzerine başladım. Birinci turnuvamdan muvaffakiyet yakalamanın verdiği haz ve bir kariyer inşa edebileceğimin inancı beni buralara kadar getirdi.

Profesyonel kariyerini özetleyecek olursan, en kıymetli tecrübelerin neler oldu?

Ö.I.D: Birinci olarak yaşadığım en hoş ve en uzun tecrübelerden olan PUBG Europe League’yi örnek olarak verebilirim. Almanya’da 1 sene boyunca 15 farklı grupla yüzyüze bir lig oynama fırsatı hem gerçek hayata dair hem de oyuna dair çok tecrübe edinmemi sağladı. Daha sonrasında 2019 Nations Cup Korea turnuvasında Türkiye’yi gayri memleketlerin kadrolarına karşı temsil etmek benim için çok şık bir tecrübe oldu. Son olarak ise PUBG Küresel Championship’i söylemeliyim. PUBG’nin bugüne kadar yaptığı en büyük turnuvaydı ve bu turnuvada Yerküre’nin her kıtasından en yeterli ekiplere karşı oynama bahtım oldu.

Grup içindeki mekanikler nasıl işliyor? Kısaca grubunuzun geçmişini öğrenebilir miyiz?

Ö.I.D: Grubumuzda bir oyun içi başkan (Igl) var, Igl’in vazifesi kısaca ekibi yönetmek. Nereye nasıl gideceğimizi ve grupça nasıl hareket edeceğimizi belirten kişi o oluyor. Onun dışında oyun içinde gerimizin kollanması gereken bir durum olduğunda o an en tutarlı olan oyuncu genel olarak bunu yapan kişi oluyor. Bunun dışında çoğunlukla her oyuncuya eşit yük düşüyor. Ekibe katılan en yeni oyuncumuz Fexx, öncesinde WTSG grubunda kendi ismimizle oynarken Sambty ile oynuyorduk ancak o profesyonel kariyerinden emekli oldu.

?

PCS hakkındaki tasavvurların neler?

Ö.I.D: Bütün Yerküre’yi etkileyen coronavirüs bizim oynadığımız turnuvaları da etkiledi ve bu durum düzelene kadar LAN etkinliklere katılamıyoruz. PUBG’nin getirdiği online PCS sistemi sahiden çok uygun ve PUBG Espor ekosisteminin ayakta kalması, velev güçlenmesi ismine bu turnuvaların muhakkak artırılması gerektiğini düşünüyorum. Ve birinci turnuvanın Covid-19’a karşı verilen savaş için yapılmış bir bağış turnuvası olması beğenilen bir detay.

Gerçek yaptığınız ve yanlış yaptığınız noktalar ne oldu?

Ö.I.D: Biz kadromuza yeni bir oyuncu gelmesi ve organizasyonumuzun değişmesi sebebiyle çok yeni bir ekip sayılırız. Buna karşın uygun bir grup kimyasına sahip olduğumuzu düşünüyoruz ve her geçen gün kendimizi geliştiriyoruz. Kadro oyunumuz ve sair gruplarla savaşırken ateş gücümüzün bir oldukça düzgün olduğunu düşünüyorum. Yaptığımız en bariz yanlış işe oyunun erken safhalarında kadromuzdan oyuncu eksilmesi diyebilirim.

İlerideki turnuvalar için belirlediğiniz amaçlarınız neler?

Ö.I.D: Bu turnuvada 6. sırada bitirdik ve istenilmeyen bir sıralama olmasa dahi bunun bizi pek tatmin ettiğini söyleyemem zira çok daha fazlasını başarabileceğimizi biliyoruz. Yanlışlarımızdan ders alıp onların üzerine baş yorup önümüzdeki turnuvaların hepsinde en azından birinci 3’de olup bir tane de birincilik almayı hedefliyoruz.

Turnuvalar için nasıl hazırlanıyorsunuz? Makul antrenman sisteminiz ve periyodlarınız var mı?

Ö.I.D: Turnuvalar için hazırlanırken eski maçların kayıtlarından öteki kadroların hareketlerini tahlil ediyoruz ve ona nazaran planlar oluşturuyoruz. Oyun içi performansımızı artırmak ve zinde olmak için günlük ferdî ve ekipçe antrenmanlar yapıyoruz. Sistemimiz her turnuvanın sistemine nazaran değişiyor.

PUBG grubu kurmak isteyen ve profesyonel oyuncu olma hayali kuran insanlara ne tavsiyelerde bulunabilirsin?

Ö.I.D: Pro kadroların oynadıkları turnuvaların ve pro oyuncuların canlı yayınlarının yapıldığı Twitch üzere platformlardan onları izleyip tecrübelerinden faydalanmak ve yeterli grup kimyası oluşturmaya yönelik grup arkadaşları bulmak çok değerli. Bunun üzerine ek olarak hakikat ve bol antrenman muvaffakiyete giden yolda olmazsa olmazlardan biri.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.