Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Deniz Kızı Hikayesi ve Masalı Oku – Denizlerin dibinde…

0 27

Denizlerin dibinde, çok eskilerde… Şık bir deniz kızı ve ailesi yaşarmış mavi denizlerde…

Bu deniz kızının ismi Ariel’miş. Ariel’in 6 tane kız kardeşi varmış ve anaları küçük yaşta öldüğü için büyükanneleri ve pederleri onları büyütmüş.

6 kız kardeş de büyük validelerinin denizin üstündeki hayatla ilgili anlattığı farklı hikayelerle büyümüşler ve daima yeryüzünü çok merak etmişler. En çok merak eden de Ariel’miş.

Ariel’in herkesin sevdiği bir de özelliği varmış. Sesi o kadar hoşmuş ki deniz altı konserleri verir, herkesi sesiyle büyülermiş.

Ariel’in pederi, denizin kralıymış ve çok varlıklıymış. Üstelik kişilerin çok tehlikeli olduğunu düşündüğü için kızlarının 20 yaşına kadar yeryüzüne çıkmasını yasaklamış.

Günlerden bir gün Ariel’in ablalarından biri 20 yaşına basmış ve denizin üzerine çıkabilmiş. Geri döndüğünde o kadar hoş şeyler anlatmış ki Ariel dışarıyı daha da merak etmeye başlamış.

Deniz kızı artık beklemek istemiyormuş. Denizlerin altında çok dostu olan Ariel, balık arkadaşlarını çağırarak onların yardımıyla deniz altı geçidinden geçmiş ve suyun yüzeyine çıkmış. O sırada denizde fırtına varmış ve gemiden genç bir adamın düştüğünü görmüş.

Acilen gidip o adamı kurtarmış ve kayalıklara bırakmış. Bu genç adam aslında çok yakışıklı bir prensmiş. Hayal meyal o da Ariel’i görmüş. Prensten etkilenen Ariel, dayanamamış ve hoş sesiyle ona bir müzik söylemiş. İçinden hiç gelmese de onu kayalıklarda bırakıp uzaklaşmak zorunda kalmış.

Prensin sarayı denizin kenarındaymış. Ariel’den çok etkilendiği için de her gün kıyıya gelip onu bulmayı umuyormuş. Geçidi öğrenen Ariel de her gün buradan geçerek prensi gizlice izliyormuş. Ahir dayanamamış ve su cadısına giderek ona yardım etmesini istemiş.

Su cadısı yardım edeceğini ancak ondan bunun karşılığında sesini istediğini söylemiş. Ariel acilen kabul etmiş ve kendini insan olarak deniz kıyısında bulmuş. Unuttuğu bir şey varmış, ağır konuşamıyormuş. Cadının koşulu prensin 3 gün içinde ona aşık olmasıymış, yoksa büyüsü boşa gidecekmiş.

Önüne prens çıkmış lakin onu tanımamış. Ariel her ne kadar hoş ve etkileyici görünse de prens onu şık sesiyle tanıyormuş. Onun bu ıslak ve sessiz haline acıyarak saraya götürmüş.

Bu arada prensin ana ve pederi onu evlendirmek istiyormuş ve sarayda bir balo düzenlemişler. Bu baloya birbirinden şık prensesler gelmiş. Prens de denizde gördüğü o hoş sesli kızdan umudunu kestiği için içlerinden birini seçmiş.

Ariel deniz kenarında kişiye döndüğü, sesini kaybettiği ve ailesinden uzak kaldığı için ağlıyormuş. O sırada suyun üzerinde günlerdir onu arayan pederi, büyük anası ve kardeşleri belirmiş.

Pederi su cadısından sesini geri aldığını ve ona geri getirdiğini söylemiş. Ariel sevinçle pederine sarılmış ve sesini geri almış.

Acilen prensin yanına giderek müzik söylemeye başlamış. Prens, onun sesini duyunca Ariel’i tanımış ve oburuyla evlenmekten vazgeçmiş. Olan biteni kral ve kraliçeye anlatmış.

Prens ve Ariel evlenmişler. Suyun kenarındaki saraylarında bir ömür boyunca memnun yaşamışlar.

 

 

 

 

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.