Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Dev itilaf tamamlandı! Peak Zynga’ya satıldı…

0 21

Geçtiğimiz hafta çıkan Peak’in ABD’li Zynga’ya satılacağı cihetindeki haberler hakikat çıktı. Peak tarafından yapılan açıklamaya nazaran Türk şirket, Zynga’ya 1.8 milyar dolara satıldı!

Peak ve Zynga muahedesini pahalandıran Peak Strateji Yöneticisi Ömer İnönü şunları söylüyor: “10 yıl içinde küresel mobil oyun kolunun devlerinden birini Türkiye’den ortaya çıkardık. Bu hem Peak hem de devletimiz ismine hakikaten gurur verici. Büyümemizi, ilerlememizi ve yarattığımız etkiyi daha da artırmak ismine, stratejik bir ortak ile güç birliği yapmak için en yanlışsız vakti bekledik. Bize olan yaklaşımları ve inançları ile nitekim upuzun bir yolculuğa çıkabileceğimize inandığımız Zynga’nın bu stratejik birliktelik için en sahih şirket olduğuna inanıyoruz. Yaptığımız itilaf en temelinde Peak’in bütün ekibine, yaptıklarına ve yapacaklarına olan inancın ve Peak’in potansiyelinin bir göstergesi. Mesuduz, gururluyuz lakin en çok da bundan sonra başaracaklarımız için heyecanlıyız.”

Ömer İnönü kelamlarını şöyle sürdürüyor: “Ülkemiz için büyük kıymet taşıyan bu imza, Peak’i Türkiye tarihinin en pahalı şirketleri arasına yerleştiriyor. Bu muahede, şık kişilerin bir arada büyük hayallere inandığı vakit her şeyi başarabileceğini somut bir formda vurguluyor. Muvaffakiyetin mimarı ise Türkiye’nin dört bir yanından birebir emel ve bedeller etrafında birleşmiş olan, genç ve dehşetli heyecanlı ekibimiz. Bu mutabakatın asıl bedeli de işte tam burada yatıyor.”

Birlikte daha da süratli büyüyecekler

Zynga CEO’su Frank Gibeau ise, “Peak’e ‘aramıza lâtif geldin’ demekten gurur duyuyoruz. Peak yerkürenin en uygun puzzle oyunu geliştiricilerinden biri. Böylesine yaratıcı ve tutkulu bir ekiple yeteneklerimizi daha da ileri taşıyacak olmak bizi heyecanlandırıyor. Toon Blast ve Toy Blast’ın iştirakiyle listelerde üst sıralarda nokta alan oyun sayımızı sekize çıkarırken, global kullanıcı sayımızı çarpıcı bir halde artırıyor ve gelecekteki yeni girişimlere hazırlanıyoruz. Peak ve Zynga birlikte daha da süratli büyüyecek” diyor.

Peak Kurucusu ve CEO’su Sidar Şahin itilafla ilgili his ve tasavvurlarını, “Bugün geldiğimiz nokta tüm Türkiye için gurur verici ve biz hepimiz biliyoruz ki, bu daha yolun başı. Zynga ile devam edeceğimiz bu yolculukta, birlikte daha güçlenerek büyüyecek olmak hepimizi geleceğe dair heyecanlandırıyor. Türkiye’den büyüyen, ilerleyen ve gelişmeye devam eden bir ekip olmayı sürdüreceğiz” kelamlarıyla belirtiyor.

Sidar Şahin kelamlarına şöyle devam ediyor: “Bu itilafın en değerli yanı, imkansızın başarılabileceğini somut olarak ortaya koyması. Türkiye’de ana pederler evlatlarına inansınlar istiyorum. Sevdikleri işi daima ilerleyerek yaptıkları sürece, başarabileceklerine inansınlar. Evlatlar da gençler de kendilerinin başarabileceklerine inansınlar. Zira her şey inanmakla başlar.”

Peak ekibi çok şey keşfetti, çok şey öğrendi…

10 yıl evvel yerküre çapında bir teknoloji şirketi kurmayı hayal eden Peak ekibi hayallerini gerçekleştirdi ve Türkiye tarihinin en bedelli şirketlerinden birini ortaya çıkardı. ABD’li Zynga ile güç birliği yapan şirket artık yeni bir evreye girmiş bulunuyor. Muahede ile yalnızca iştirak yapısı değişen Peak, faaliyetlerini ekibinde ve idaresinde hiçbir değişiklik olmadan kendi markası altında sürdürerek bir Türk şirketi olarak kalmaya devam ederken, paylarını 1,8 milyar dolara Zynga’ya devredecek.

Artık size bu büyük muvaffakiyetin gerçek kahramanlarından yani Peak ekibinden bahsetmek istiyoruz:

Peak, mühendislik, sanat, tasarım, işletme ve içtimaî bilimler kollarında Türkiye’nin 35 farklı üniversitesinde eğitim görmüş 100 kişilik bir ekipten oluşuyor. Bu ekip, 29 yaş ortalamasıyla Türkiye’nin en genç ekiplerinden biri. 10 yıldır İstanbul’da çalışıyor ve yerkürenin en büyük oyunlarını yeniden İstanbul’daki ofislerinden geliştirip büyütüyorlar.

İmzalanan ittifaktan sonra da çalışmalarına İstanbul’da devam edecek olan Peak ekibi, yerkürenin en büyük mobil oyun şirketi olma gayesine süratle ilerlemeyi sürdürecek. Var olan oyunları Amerika ve Japonya üzere pazarlarda süratle büyümeye devam edecek olan ekip, oyun prodüksiyonunun her yerinde daha ileriye gitmek hedefiyle yerkürenin en âlâ oyunlarını geliştirme ve ilerletme maksadından de hiçbir vakit vazgeçmeyecek.

Peak ekibinin ulaştığı nokta, sayısız memlekette bir numara olmuş başarılı oyunlar geliştirmenin çok ötesine geçiyor. Geliştirdiği teknolojiler, oyun mekanikleri, tasarım lisanı, pazarlama sistemleri ve farklı pazar yapılarını kavrayış biçimleri ile bir eseri sıfırdan ele alıp tüm yerküreye yayma becerileri, küresel mobil oyun sanayisine cihet veriyor. Peak sırf elde ettiği muvaffakiyet ve büyümeyle değil, küresel bir teknoloji önderi olarak da öne çıkıyor ve mobil oyun şirketlerinin global iş yapma kültürünü derinden etkiliyor. Bu durum gerek milletlerarası sahada gerekse yurtiçinde faaliyet gösteren mobil teknoloji firmalarına ilham oluyor.

Bir grup olarak keşfetmek, ilerlemek ve büyümek anlayışı Peak’in en temel pahaları arasında taraf alıyor. Öğrenmeye ve ilerlemeye inanan Peak ekibi, deneyim ve birikimini Türkiye’nin dört bir tarafındaki üniversite talebeleriyle paylaşıyor, ulusal ve memleketler arası konferanslarda, geliştirdiği teknolojileri anlatırken tutkuyla bağlı olduğu kıymetleri de yansıtıyor.

Görülmemiş başlangıçların habercisi

Mutabakatın devletimiz için tahminen de en hoş yanı, görülmemiş başlangıçların da habercisi olması. Zira Türkiye tarihinde, bu kadar küçük bir ekiple, bu kadar kısa vadede yaratılan bu boyutta bir kıymet yok. Tüm tarihimizin sayılı şirketleri arasına giren Peak, bunu sanatla, mühendislikle, eser mütehassısları ile, pazarlama ekibi ile, kullanıcı deneyimi ekipleri ile, büyük olgu, bulut sistemleri, iş tahlili ekipleri ile başardı. Tüm kadro birlikte çalışmaya devam edeceği için, bunun yeni başlangıçların habercisi olduğunu söylemek mümkün.

Peak ve Zynga arasındaki itilaf, farklı memleketlerdeki yarışma kurumlarının onaylarına tabi bulunuyor.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.