Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Diablo 3 Geliştiricisinden Yıllar Sonra Gelen İtiraf

0 27

Medya oyun dalının değerli isimlerinden bir tanesi olan Blizzard Entertainment'in en tanınan prodüksiyonlarından bir tanesi hiç elbet Diablo serisi. 90'lı yıllara damgasını vuran oyun, yıllar içerisinde çeşitli spekülasyonlara maruz kaldı. Şimdiyse bu serideki tanınan oyunlardan bir tanesi olan Diablo 3 ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. 

Diablo serisinin münhasıran de birinci iki oyunu, oyunseverlerden tam not almıştı. Serideki üçüncü oyun ise oyunseverlerden beklenen ilgiyi göremedi. Oyunla ilgili çok çeşitli bahislerle tenkitler yapılmış olsa da bu tenkitlerin en çok dillendirileni oyunun sanat idaresi ile ilgiliydi. Oyuncular, Diablo 3'ün olması gerekenden çok daha parlak ve renkli olduğunu düşünüyorlardı. Artık ortaya çıkan kimi imgeler ise oyunseverlerin başını önemli mealde karıştırıyor.

Diablo 3 ile ilgili olarak paylaşılan imgeler, oyunun aslında çok daha farklı bir yapıya sahip olacağını, en azından o denli olmasının planlandığını ortaya koyuyor. Şöyle ki geliştiriciler, Diablo 3 ile Diablo 2'yi aslında çok misal bir biçimde tasarlamışlar lakin sonradan yapılan çalışmalar, oyun renklerinin açılıp parlaklaşmasına neden olmuş. Yani geliştiriciler, Diablo 3'ün aslında çok daha karanlık bir oyun olmasını istemişler fakat kesin sonucu ne yazık ki ön görememişler.

Diablo 3'ün birinci geliştirildiği periyotlara ilişkin bir manzara

Yukarıda görmekte olduğunuz manzara, 2005 yılında kapatılan Blizzard North bünyesine çalışan sanatçı Oscar Cuesta tarafından paylaşıldı. Yaptığı paylaşımla ilgili açıklamalarda da bulunan Cuesta, o devirlerde hazırladıkları modellemelerin şimdiki Diablo 3'ten bir epey uzak olduğunu ve geliştirici ekibin o periyotlarda yalnızca temel renkleri kullandığını söz etti.

Cuesta, o devirlerde aldıkları kararlar ile ilgili de değerli açıklamalarda bulundu. Hazırlanan birinci modellemelerin Diablo 1 ve Diablo 2'ye daha çok benzediğini tabir eden Cuesta, paylaştığı modellerin daha uygun görünüp görünmeyeceğinin tartışılacağını fakat oyunseverlerin beklentilerini daha ziyade karşılayacağının su götürmez bir gerçek olduğunu söz ediyor. Ama yıllar sonra gelen bu itiraf niteliğindeki açıklamalar, Diablo 3 için artık hiçbir şey tabir etmiyor.

Diablo 3, hala pek çok oyunsever tarafından sevilen bir oyun. Geçtiğimiz yıl yapılan açıklamalarda Diablo 4'ün yolda olduğu ve bu oyunun Diablo 1 ve Diablo 2 kadar karanlık bir yapıya sahip olacağı açıklandı. Fakat Diablo 4'ün ne hengam çıkacağı ile ilgili en ufak bir haber kırıntısı bile bulunmuyor. Diablo 4 ile ilgili tek bilinen, yakın bir gelecekte piyasaya sürülmeyecek oluşu.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.