Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Dinozorları yok eden asteroit Dünya’ya en ölümcül açıyla isabet etti

0 11

Dinozorlarının neslinin tükenmesine neden olan asteroitin, Yerküre’ye “mümkün olan en ölümcül” açıyla isabet ettiği bildirildi.

ScienceDaily’nin haberine nazaran, İngiltere’de Imperial College London’da hizmetli bilim kişileri, Chicxulub Krateri’nin oluşmasına neden olan çarpmanın, jeofizik datayla birleştirilen 3 boyutlu simülasyon modellerini geliştirdi.

Çarpma anından Chicxulub Krateri’nin oluşmasına kadar tüm hikayenin yine canlandırıldığı simülasyonlarda, asteroitin, atmosferde iklim değişikliğine yol açan gazların ölçüsünü azamiye çıkartacak biçimde Yerküre’ye 60 aşama açıyla çarptığını ortaya koydu.

Bu açıyla çarpmanın, milyarlarca ton sülfürün bağımsız kalarak Güneş’i kapatmasına, atmosferin 66 milyon yıl evvel dinozorların ve Yerküre üzerindeki ömrün yüzde 75’inin yok olmasına yol açan biçimde soğumasına neden olabileceği belirtildi.

Araştırma ekibinin başkanı Profesör Gareth Collins, “Dinozorlar için en beğenilmeyen senaryo tam tamına gerçekleşmiş. Asteroit çarpması, atmosfere inanılmaz ölçüde iklim değişiklikliğine neden olan gazları salmış, dinozorların yok olmasıyla sonuçlanan vakalar zincirini başlatmış. Bu muhtemelen en ölümcül açılardan biriyle çarpması gerçeğiyle daha da berbatlaşmış.” değerlendirmesini yaptı.

Çalışmanın ayrıntıları “Nature Communications” mecmuasında yayımlandı.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.