Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Discord Nedir, Nasıl Kullanılır? – 2020

0 18

Çevrimiçi oyunlar oynuyorsanız ve bu oyunda arkadaşlarınız ile muhabere kurmanız gerekiyorsa bunun için internette çeşitli programlar bulunuyor. Bu cins programlar genelde oyun içi konuşmadan daha âlâ bir muhabere sunduğu için tercih ediliyor. Bu programlardan biri de bu metnimizde bahsedeceğimiz Discord.

Bu metnimizde sizlere Discord nedir, nasıl kullanılır sorularının yanıtını vereceğiz. Bunun yanı sıra Discord ile yapabileceklerinizi anlatacak ve platformda kullanabileceğiniz birkaç tavsiye vereceğiz.

Discord nedir?

Discord, basitçe bahsetmek gerekirse bir sohbet programıdır. Tıpkı Skype yahut TeamSpeak üzere farklı beşerlerle internet üzerinden sesli ve yazılı bir halde muhabere kurabilmenizi sağlar. Genellikle çevrimiçi bilgisayar oyunları oynayan şahıslar tarafından tercih edilen Discord sesli ve yazılı muhaberenin yanında görüntü aramalarını da destekler ve canlı yayın açabilmenize imkan verir. Yani sesli olarak konuştuğunuz insanlara yayın yapabilirsiniz.

Discord nasıl kullanılır?

 • Adım #1: Discord’u indirin. (Android, iPhone ve iPad, Windows, MacOS)
 • Adım #2: Programı kurun ve gerekli ayarlamaları yapın (Mikrofon / kulaklık ayarları vs.)
 • Adım #3: Bir sunucu bulun ya da kendi sunucunuzu oluşturun.
 • Adım #4: Arkadaşlarınızı davet edin.

Discord’un ana çalışma prensibi sunucular üzerine şurası. Yani şayet arkadaşlarınızla yahut bir toplulukla muhabere kurmak istiyorsanız, bunun için bir sunucu kurulması gerekiyor. Bu sunucuyu isterseniz fiyatsız olarak kendiniz kurabilirsiniz, isterseniz kurulmuş bir sunucuya katılabilirsiniz. Discord sunucu kurmak için rastgele bir fiyat talep etmiyor.

Bu sunucular isteğe nazaran kişisel ve herkese açık olabiliyor. Herkese açık sunuculara girmek için tek bir tık yetiyor. Kişisel olan odalar içinse Discord tarafından isteğe bağlı olarak tek seferlik ya da daima bir davetiye kodu oluşturuluyor. Bu tıp odalara girmek için bu davetiye kodunu bilmek zorundasınız. Tıpkı biçimde bir arkadaşınızın sunucuya katılması için bu davetiye kodunu ona atmalısınız.

Kurduğunuz sunucuda sesli ve yazılı muhabere için munfasıl odalar kurabilirsiniz. Bu odalar için de rastgele bir had bulunmuyor. Şayet ekibinizle CS:GO, LoL, Rainbow Six: Siege üzere farklı oyunlar oynuyorsanız ve kalabalık bir sunucunuz varsa, bir karışıklık oluşmaması emeliyle her oyun için farklı odalar oluşturabilirsiniz.

Discord’u öteki platformlardan ayıran ne?

 • Kullanıcı dostu, kolay kullanılabilir arayüz.
 • Performans düşüklüğü yaşatmıyor.
 • Kullanıcılara rol ve salahiyet atanabiliyor.
 • Birebir ilgi ortamına sahip kimseler basitçe ortak bir sunucuda buluşabiliyor.

Discord, aslında internet üzerinde bulunabilecek fiyatsız sesli muhabere programlarından sadece bir tanesi. Lakin bu platformu sairlerinden ayıran çok daha düzgün özellikler var. Bunlardan biri de genellikle daha yaygın olarak kullanılan Skype ve Slack üzere pratiklerin yeterli özelliklerini bir araya getirmesi. Bunun yanı sıra Discord, kullanıcı dostu ve kolay kullanılabilir bir arayüze sahip.

Çevrimiçi rekabetçi oyunlar oynarken geride çalışan bir sesli sohbet programının oyun performansını düşürmesini istemezsiniz. Discord, başka sesli sohbet programlarının tersine oyun performansına neredeyse hiç negatif tesir etmediği için oyuncuların bir numaralı tercihi haline gelmiş durumda.

Bunun yanı sıra Discord’da kurduğunuz bir sunucuda, sunucu içerisindeki kimselere rol atayabiliyorsunuz. Bu formda herkese belli başlı salahiyetler verebiliyor ve kimlerin sunucuda laf sahibi olacağını seçebiliyorsunuz. Elbette bu yalnızca salahiyetler için beğenilen değil. Dilerseniz sunucudaki şahısların ilgi ortamlarını yahut oynadığı oyunları göstermek için de roller verebilirsiniz.

Discord’da yapılabilecekler:

 • Sunucuya bot ekleyin
 • Arkadaş ekleyin
 • Hesaplarınızı birbirine bağlayın ve profil oluşturun
 • Kimi duyacağınızı ve göreceğinizi denetim edin

Sunucuya bot ekleyin

Discord’un en yeterli özelliklerinden biri, sunuculara bot eklenebilmesi. Discord botları genellikle sunucularda müzik çalmaları için bulunuyor fakat bunun dışında da botlar bulunabiliyor. Bu botlarla sunucuya kimi sefalı özellikler ve oyunlar getirebilirsiniz. Sunucuda bulunan kimselerin puan kazanması yahut Pokemon üzere oyunlarla birbiriyle çarpışması da bu botlarla yapabileceğiniz şeyler.

Arkadaş ekleyin

Discord’da sesli yahut yazılı muhabereye geçmek için sırf sunucu kurmak yahut bir sunucuya katılmak gerekmiyor. Discord, arkadaşlarınızla birebir yahut konferans halinde aramalara da müsaade veriyor. Bu arkadaşlarınızla direkt olarak muhabereye geçmek için de bu insanları arkadaş listenize ekleyebiliyorsunuz.

Arkadaş eklemek için girdiğiniz sunucudaki kişi listesini kullanabilirsiniz. Bunun dışında programdaki Friends sekmesine giriş yaparak arkadaşınızın kullanıcı ismi ve Discord Tag’ini girerek onu bulabilirsiniz. Discord Tag’i, programı açtığınızda sol alt tarafta isminizin altında gördüğünüz #XXXX halindeki sayılardır.

Hesaplarınızı birbirine bağlayın ve profil oluşturun

Discord, çevre medya hesaplarınızı pratikle birbirine bağlamanıza imkan veriyor. Bu formda sunucuda bulunduğunuz insanlar kolay bir halde içtimaî medya hesaplarınıza erişebiliyorlar. Elbette bağlayabileceğiniz hesaplar toplumsal medya hesaplarınızla hudutlu değil. Xbox, Spotify, Steam, Twitch, YouTube üzere çeşitli hesaplarınızı da Discord profilinize bağlayabiliyorsunuz.

Kimi duyacağınızı ve göreceğinizi denetim edin

Birileriyle tıpkı sunucuda bulunuyor olmanız o kimseyi duymak yahut görmek zorunda olduğunuz manasına gelmiyor. Içtimaî medyada görmek istemediğiniz bir kimseyi engelleyebildiğiniz üzere, Discord’da da duymak istemediğiniz kimseyi susturabiliyor yahut görmek istemediğiniz kimseyi direkt olarak engelleyebiliyorsunuz.

Şayet sunucuyu siz kurduysanız yahut kurucu tarafından yetkilendirildiyseniz, vakası bir tık daha ileri taşıyarak o kimseyi büsbütün susturabilir, sunucudan atabilir yahut vadesiz bir biçimde engelleyebilirsiniz. Bu biçimde sırf sizinle değil, o sunucudaki kimseyle sunucu içerisinde bir daha muhabereye geçmemesini sağlayabilirsiniz.

Discord Nitro nedir?

Discord büsbütün fiyatsız olarak kullanılabiliyor olsa da pratiğin bir de isteğe bağlı bir fiyatlı abonelik sistemi bulunuyor. Bu aboneliğin ismi da Discord Nitro. Aylık 10 dolar (68 TL) vererek abone olabileceğiniz Discord Nitro, hali hazırda fiyatsız olarak kullandığınız Discord’da daha çokça özelliğe erişebilmenizi sağlıyor.

Discord Nitro aboneleri, sunuculara daha büyük belgeler yükleme hakkı kazanıyor. Bunun yanı sıra Discord’da yayın açmanızı sağlayan Go Live özelliğini kullanarak 4K’ya kadar yayın yapabilmenize de imkan veriyor. Nitro üyeleri, profillerini daha çeşitli biçimde kişiselleştirebiliyor ve kendi belirledikleri bir Discord Tag’ine sahip olabiliyorlar. Bunun yanı sıra kendi yaptıkları emojileri de sunuculara ekleyip kullanabiliyorlar.

Discord nedir, nasıl kullanılır üzere soruları cevapladığımız ve Discord hakkında farklı tavsiyeler verdiğimiz metnimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Şayet sizlerin de Discord hakkında vermek istediği malumatlar yahut kullandığınız Discord alternatifi bir program varsa bunları icmaller kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Bu ve bunun üzere metinlerimizin devamı gelecek, kaçırmamak için bizleri takipte kalın.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.