Makalecin - Güncel Blog Yazıları

DJI Mavic Air 2 kullanıcısına neler sunuyor?

0 17

48 MP fotoğraf ve HDR görüntü kalitesi: Mavic Air 2 sahip olduğu Quad Bayer teknolojisi tarafından desteklenen 1/2 inç imaj sensörü sayesinde yüksek dağların tepesinden, denizin en derinlerinde bulunan mercan resiflerinin detaylarına kadar çarpıcı fotoğraflar yakalayabiliyor. 48 Megapiksel çözünürlükteki manzara kalitesi sayesinde kristal netliğinde fotoğraflar çekilebiliyor. Quad Bayer teknolojisi Yüksek Dinamik Aralık (HDR) teknolojisini de destekliyor. Gelişmiş sensör mimarisi sayesinde HDR, katmanlı manzaraları harikulâde ayrıntı ve renkle yakalanmasına yardımcı oluyor.

SmartPhoto: Mavic Air 2’nin üst seviye bir çekim için geliştirdiği bu özellik; üç imaj yakalama seçeneğinden birini otomatik olarak seçmek üzere ileri seviye sahne tahlili ve derin öğrenme algoritmalarını kullanarak 12 megapiksel fotoğraflar kaydedebiliyor.

HDR Panorama fotoğrafları: Toplumsal medya hesaplarında kaliteli manzara fotoğrafı paylaşmak ya da kapak görselleri içerikleri yakalamak isteyen kullanıcılar için Mavic Air 2, DJI’ın capcanlı renkler ve ayrıntıları barındıran en gelişmiş panorama moduna sahip.

Gelişmiş stabilizasyon: DJI’ın ünlü 3 eksenli gimbal sistemini kullanan Mavic Air 2, rüzgarlı ve istikrarsız ortamlarda bile sinematik stabilizasyon sağlıyor. Stabilizayson sayesinde kavi kaidelerde bile harika çekimler yapılabiliyor.

Sinematik çekimler

Havadan çekim deneyimlerinde tam denetim sağlayan FocusTrack, tasarrufu kolay akıllı çekim modları kapsayan bir paket olarak Mavic 2 Air’i birinci aldığınızda sistemde hazır bulunuyor.

Active Track 3.0: Çekim sırasında kullanıcıyı takip eden bir dron arayanlar için, Mavic Air 2 ActiveTrack 3.0’ı kullanıyor. ActiveTrack’ın üçüncü sürümünde; gelişmiş nesne izleme ve kösteklerden kaçınmayla birlikte, izlenen nesnenin süreksiz olarak sair bir nesnenin gerisine geçmesi durumunda da süratle yine takibe başlama yeteneği sunuyor. Bu özelliğin yanında tıpkı hengamda en gelişmiş haritalama teknolojisi ve yeni uçuş rotası algoritmalarını da kullanıyor.

Point of Interest 3.0 ve Spotlight 2.0: Belli başlı bir nesne etrafında otomatik bir uçuş rotası belirlemenizi sağlayan POI, güncellenen sürümde nesnelerin dinamik olarak daha düzgün izlenmesi emeliyle yüzey tanıma işlevi geliştiriliyor. Profesyonel DJI dronlarında bulunan Spotlight özelliği de kullanıcı dronu muaf bir halde hareket ettirirken nesnenin kadraja alınmasını sağlıyor.

8K Hyperlapse: Bu özellik hızlandırılmış çekimin görsel cazibesini artırırken, dron fizikî mealde harekete devam ediyor. Hyperlapse birinci sefer bu dronla birlikte 8K[1] azami çözünürlükle kayıt yapabiliyor. Pilotlar; Free Movement, Circle, CourseLock ve WayPoints halindeki dört uçuş modu arasında seçim yapabilirken, benzersiz medya kalitesi için 3 eksenli mekanik kadran ve elektronik manzara sabitleme özelliğinin kullanıldığı QuickShots olarak bilinen evvelce programlanmış çeşitli uçuş manevraları arasından da seçim yapabiliyor. Mavic Air 2 birebir hengamda büyüleyici ve sinematik içerikler kaydetmek emeliyle Rocket, Circle, Dronie, Helix, Boomerang yahut Asteroid modlarını kullanabiliyor.

QuickShots: Içtimaî medyada paylaşım yapan her içerik üreticisi yayınlarını aydınlatacak çekim hayalleri kurar. İçerik üreticilerinin yaratıcılık potansiyelini ortaya çıkarmalarına yardımcı olan QuickShots, birkaç kolay dokunuşla çarpıcı uçuş sekansları sunabiliyor. Hikaye şablonları, müzik, hususî efektler ve filtrelerle kaliteyi bir üst seviyeye taşıyor. Başkaca drona eklenen elektronik manzara sabitleme özelliği sayesinde Mavic Air 2’deki QuickShots, hiç olmadığı kadar akıcı ve etkileyici imajlar sunuyor.

Uçuş kalitesi kadar güvenliğe de kıymet veren Mavic Air 2

Mavic Air 2’de uçuş güvenliğini azami hale getirmek hedefiyle tasarlanan birçok özellik öne çıkıyor. Dronun ön ve ardında bulunan mani sensörleri sayesinde nesneye yaklaşıldığında pilotu uyararak oluşabilecek çarpışma ihtimalini ekarte ediyor.

OcuSync 2.0: DJI tarafından tescillenen bu iletim teknolojisi, drondan azami 10 km aralıkta sağlam ve düzgün bir HD görüntü akışı sağlanması emeliyle yükseltildi[2]. OcuSync 2.0 hem 2,4 GHz hem 5,8 GHz frekans bantlarını destekleyip sinyal gücüne dayalı olarak ikisi arasında geçiş yapmak üzere otomatik geçiş özelliğini kullanırken, parazit tedbire teknolojisi kaydedilen medyayı netleştirmek maksadıyla istenmeyen sinyalleri engelliyor.

İnişler için ek sensörler: Mavic Air 2’nin altındaki ek sensörler ve yardımcı ışıklar çekişmeli ışık koşullarında bile problemsiz, otomatik iniş de dahil olmak üzere çeşitli işlevlere yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra, Mavic Air 2’de dronların ağır havaalanları üzere en yüksek riskli alanlardan uzak tutulmasına yardımcı olacak GEO geofencing tahlil desteği de mevcut.

Gelişmiş Pilot Destek Sistemi (APAS) 3.0: APAS 3.0 DJI dronlarını bir ileri otonom uçuş seviyesine taşıyor. Pilotlar APAS 3.0’ı etkinleştirdiğinde, dron güzergahında handikaplar çıktığında Mavic Air 2 çarpışmadan kaçınmak emeliyle önüne çıkan nesnenin etrafından, altından yahut üzerinden yeni bir rota oluştururken en yüksek kalitede imgeleri de yakalamaya devam ediyor. 3D haritalama kullanılarak güncellenen sürüm, karmaşık ortamlarda dahi nesnelerin etrafından yumuşak geçişler ve daha kesintisiz hareketler gerçekleştirilmesine yardımcı oluyor.

Çift Frekanslı Uçuş: Her türlü macera için tasarlanan Mavic Air 2, farklı çekim ortamlarında bile parazitlenmeyi güzelleştirmek için 2.4 / 5.8GHz çift frekanslı sistem kullanıyor. Uçuş sırasında, gerçek devirli olarak en az parazite sahip bir kanala otomatik olarak ayarlanabiliyor.[3]

Daha uzun pil ömrü: Artırılmış itiş gücü sayesinde Mavic Air 2, 34 dakikaya kadar pil ömrü sunduğundan, hedeflenen çekimler için tez etmeye gerek kalmıyor. Mavic Air’den daha uzun pil ömrü olan Mavic Air 2’yle daha uzun uçuş da mümkün oluyor.

 

Sezgisel Pratik, Rahat Düzenleme ve Sayısız Aksesuar

DJI Fly pratiğinin güncellenmiş sürümünde kullanıcı dostu navigasyon birebir kullanılmaya devam ederken, Mavic Air 2 ‘de daha gelişmiş işlevler bulunuyor. Yeni talim medyaları sayesinde, kullanıcılar drona daha aşina hale gelerek süratli bir formda havada kusursuz çekimler yapacak seviyeye ulaşıyor. DJI Fly pratiği, çekilen imgelerin düzenlenmesi ve değiştirilmesi açısından öteki bir sisteme gereksinim duyulmamasına yardımcı oluyor. Mavic Air 2; omuzdan askılı çanta, ND filtre setleri, pervane koruyucuları, kollayıcı kılıf, kumanda için tablet tutucu ve ekran gözetici da dahil olmak üzere bir seri kullanışlı ek aksesuarı da beraberinde sunuyor.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.