Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Dokuz Eylül Üniversitesi Kovid-19’un hayvanlar üzerindeki tesirini araştıracak

0 18

Dokuz Eylül Üniversitesinden (DEÜ) yapılan açıklamada, Veteriner Fakültesinin, “İzmir Vilayetinde Bulunan Çiftlik Hayvanlarında Sars Cov-2’nin Varlığının Hayvan Sıhhati ve Hayvansal Üretim Üzerine Etkileri” adlı girişim ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvurduğu belirtildi. 

Hazırlanan çalışmanın “Covid-19 ile Uğraş ve Dayanıklılık Mali Destek Programı”ndan finans eği alacağı vurgulanan açıklamada, İzmir’den 3 girişimin bu destekten yararlanacağı aktarıldı.

Açıklamada değerlendirmelerine nokta verilen DEÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Özbey, girişim kapsamında Türkiye’nin kıymetli tarım merkezlerinden biri olan İzmir’de evcil hayvanlar ve çiftlik hayvanlarında Kovid-19’un varlığını ve tesirini ölçmeye yönelik araştırma faaliyetleri yürütüleceğini vurguladı.

Girişimle 1 milyon 47 bin lira destek alacaklarını bildiren Özbey, şunları kaydetti:

“Çalışmayı 1 Eylül 2020’ye kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Küçük Menderes Havzası’ndaki üreticilerin yetiştirdiği sığırlardan alınan örnekleri fakültemiz bünyesinde kurulan Kovid-19 teşhis ve tanı laboratuvarında işleyeceğiz. İzmir’in birinci ve tek veteriner fakültesi olarak ortamımıza ek sunmanın yanı sıra böylesi değerli bir projeyi eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerimizi yürüttüğümüz birinci yılımızda gerçekleştirecek olmaktan gururluyuz.”

Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar da “Akademiden aldığımız güçle kesimin kalkınmasına yönelik hizmetlerimize devam edeceğiz. Girişimde emeği geçen mensuplarımızı tebrik ediyorum.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.