Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Dört Büyük Teknoloji Firmasına Online Yarışma Araştırması

0 400

ABD hükûmeti bahsi geçen Apple, Alphabet (Google), Amazon ve Facebook üzere teknoloji devlerinin internet meydanında yaptıkları yarışması ve bu şirketlerin güçlerini nasıl kullandıkları üzerine yeni bir inceleme başlatmak istiyor. Bu bağlamda geçtiğimiz hafta ABD'nin Adalet Komitesi, bu dört şirkete, yapılacak olan incelemede söz vermeye davet eden mektuplar yolladı. Temmuz ayında, ABD'nin 'Antitrust' yasası kapsamında gerçekleşecek olan bu incelemede tabir vermek için atılan mektuplara bu dört teknoloji devinin 14 Haziran tarihine kadar yanıt vermesi gerekiyordu. Antitrust yasası ise ABD'de genellikle tüketicilerin yararına yarışması teşvik etmek için, iş şirketlerinin davranışını ve tertibini düzenleyen birleşik ve eyalet hükümet maddelerinin bir koleksiyonudur.

Lakin bu dört şirketin CEO'ları bu incelemede söz vermeye istekli olmasa bile çok bir şey değişmeyecek. Zira gönderilen mektuplara karşılık alınamazsa ABD hükûmeti, şirketlere mahkeme çağrı kâğıdı yollayacak ve şirketlerden incelemeyle alakalı belgeler isteyecek

Komite başkanı David Cicilline hususla ilgili açıklamada bulundu:

Amerika Birleşik Devletleri'nin Adalet Komitesi yöneticisi David Cicilline de bu hususla ilgili açıklamalarda bulundu. Cicilline, şirketlerin sağlayacağı dokümanların yapılacak olan inceleme için büyük kıymete sahip olduğunu belirtti ve bu dokümanları istenmesinin yürütülen aşamalar doğrultusunda epey münâsib bir biçimde yapıldığını açıkladı. Şayet bu dört şirketin CEO'ları tabir vermeyi kabul ederse siyasetçiler, bu şirketlerin ellerinde bulundurdukları geniş internet tasarrufu imkânlarını nasıl kullandıklarını ve bu imkânları başka teknoloji şirketlerinin haksız yarışma yaşamasına neden olacak biçimde kullanıp kullanmadığını inceleyecek.

Her ne kadar geçtiğimiz sene Mark Zuckerberg dâhil birçok büyük teknoloji şirketi CEO'su kongreye söz vermiş olsa da, bu sene bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği kesin değil. Büyük bir kanı, şirketlerin CEO'larını konumuna sair ortamlardaki yetkili isimlerini gönderecekleri istikametinde. Başkaca geçtiğimiz günlerde de Amazon, CEO'su Jeff Bezos'un kullanıcı malumatlarının makûs tasarrufu davasında söz vermeyeceğini duyurmuştu. Ancak her şeye karşın bu dört şirketin CEO'su tabir vermeye karar verirse, Temmuz ayında ABD'nin en kapsamlı ve en büyük incelemelerinden biri başlatılmış olacak.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.