Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Dropbox, Yeni Pratiği Dropbox Password’ü Duyurdu

0 15

Dropbox, milyonlarca kullanıcısı olan online bir depolama pratiği. Şirket, yeni şifre başkan uygulaması Dropbox Password’ün özel bir beta versiyonunu duyurdu. Şu an için pratik, Google Play Store üzerinde yayınlanmış durumda. 

Yeni paylaşılan pratik, standart bir şifre yönetme pratiği özelliklerini taşımasından farklı olarak, sakladığı kullanıcı ismi ve şifre olguları ile otomatik giriş yapabilme kabiliyetine sahip. İsteğe bağlı olarak kuvvetli şifreler de oluşturabileceğiniz bu programda, datalarınızı inançlı bir formda saklayıp her seferinde giriş yapmak için kullanıcı ismi ve şifrelerinizi tekrar girmek zorunda kalmayacaksınız. 

Dropbox Password, Google Play Store’da kullanıcılara sunuldu 

Kullanıcılar hesap haberlerini ‘sıfır malumat şifreleme’ teknolojisi ile koruyabilecek. Sıfır malumat sürece kısaca, sizle ilişkilendirilmiş donelere, kullandığınız servis sağlayıcılarının bile erişememesidir. Bu biçimde, değerli hesaplarınız hackerlardan korunacak ve gözünüz artta kalmayacak. Uygulamayı kullanmak için yeni bir kullanıcı ismi ve şifre mi oluşturmanız gerektiği, yoksa Dropbox hesap haberlerinizle mi girmeniz gerektiği hakkında rastgele bir açıklama yapılmadı. 

Dropbox uygulamasını, halihazırda belgelerini yedeklemek için kullanan kullanıcılar var. Lakin kullanmayan kullanıcılar için, tüm şifrelerini bir tarafa toplamak biraz ağır gelebilir. Dropbox bu bahiste bir geliştirme yapmış ve şayet bir Dropbox kullanıcısıysanız, iki adımda doğrulama metodundan yararlanabileceksiniz. Bu biçimde güvenlik konusunda hiçbir telaşınız kalmamış olacak.  

Dropbox kullanıcıları, güvenlik için hesaplarında akıllı telefonlarıyla iki faktörlü doğrulama teknolojisini eşzamanlı kullanabiliyorlar. İsterlerse küçük bir anahtar görünümündeki USB güvenlik anahtarını, bilgisayarındaki fizikî USB girişlerinden birine takarak güvenlik konusundaki ıstıraplarına kökten tahlil de bulabiliyorlar.  

Dropbox bu metodunu, 2012 yılında 68 milyon kişinin datalarının çalınması ve dijital ortamda satılmasından sonra geliştirdi. Şirket, kullanıcıların şifrelerini değiştirmesini isteyene kadar ise bu sızıntı hala gün yüzüne çıkmamıştı. Bağımsız bir güvenlik analisti Graham Cluley, açıklamalarında Dropbox’ın, yeni şifre yönetme pratiğinde iki adımda doğrulama metodunu izlemesini gerektiğini belirtti.  

Dropbox Password uygulamasının tüm kullanıcılar tarafından mı kullanılacağı yoksa fiyatlı abonelerinin tasarrufuna mı sunulacağı hakkında rastgele bir açıklama yapılmadı. Lakin ekran imajlarından de anlaşıldığı üzere, premium kullanıcıların tasarrufuna sunulacağını iddia ediyoruz. Şu an için ise tatbikin beta sürümüne, belli Dropbox kullanıcılarının erişebildiğini ekleyelim.  

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.