Makalecin - Güncel Blog Yazıları

EGM, ‘İnternet Raconlarına’ Karşı Toplumsal Medya Bürosu’nu Kur

0 23

Günümüzde toplumsal medya yahut rastgele bir dijital muhabere ortamı, günlük hayatımızın büyük bir çoğunluğunu geçirdiğimiz mahal oldu. Hasebiyle bu ortamlar hayatın birçok yerini tekrar şekillendirdi. Bu dönüşüme herkes vakitle katılırken yeraltı yerküresi da dönüşüme ayak uydurmayı başardı.

Yeraltı yerküresinin eski ve en ünlü isimlerinden her biri artık toplumsal medya platformlarında ‘resmi’ ve ‘fan’ sahifelerine sahip oldular. Bu sahifelerin her biri yüz binlerce kişi tarafından takip edilmeye başladı. Başlarda tercih edilen platform Facebook iken daha sonra Instagram popülerleşti. Yeni iletiler içinse daha çok Twitter kullanıldı.

Hürriyet’ten Musa Kesler’in haberine nazaran görüntü bildirileri, klipler ve caps’ler, bu platformlarda uçuşmaya başladı. Yeraltı yerküresinin kimi isimleri tarafından yapılan paylaşımlara gelen beğeni sayısı binlerin altına düşmüyordu. Bu isimlerin her biri kendine has bir çıkış sloganı kullanmayı başladı.

Yerkürede taraf alan kimi isimler içtimaî medya devleriyle de karşı zıdda geldi. Bu müsabakalarda birinde yeraltı yerküresinin ünlü ismine ilişkin bir sahife, Facebook idaresi tarafından kapatıldı. Akabinde o ismin hayranları yeni bir sahife açarak herkesi o sahifeye davet etti. Başkaca hayranlar, Facebook’u sert bir lisanla uyarmayı da ihmal etmedi.

İlerleyen vakitlerde içtimaî medya, bu kimselerin artık birbirlerine racon kesitiği bir platform haline dönüştü. Yeraltı yerküresinin ünlü isimleri bildirilerini bu platformlardan paylaşmaya başladı. Lakin tüm bunlar yaşanırken polis de yeraltı yerküresinin hesaplarını incelemeye devam etti.

Bu tıp kimseleri incelemek üzere Emniyet Genel Müdüriyeti Kaçakçılık ve Organize Kabahatlerle Uğraş Daire Başkanlığı bünyesinde ‘Içtimaî Medya Bürosu’ kuruldu. Büroda bulunan genç kuşak polisler, dijital yerkürenin lisanına hakim polislerden oluşuyordu. Ekipler, paylaşımları yapanlardan bu paylaşımları beğenenlere kadar her bir adımı titizlikle inceledi. Geçtiğimiz hafta çeşitli kentlerde yapılan ‘Hijyen’ isimli operasyon da bu çalışmanın sonucuydu.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.