Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Ekran Medyası Çekme Nasıl Yapılır? [Android – iPhone]

0 12

Ekran medyası çekme süreci; sunum yapmak, editleyeceğiniz bir medyaya ekran imajınızı eklemek ya da yalnızca oyun becerilerinizi göstermek için kullanabileceğiniz bir özelliktir. Android ve iOS işletim sistemin sahip akıllı telefonlarımızda ise ekran medyası çekme için pek çok seçenek bulunmakta.

Ekran kaydı alma sürecini telefonunuzda yüklü yerleşik araçlar ile ya da harici uygulamalarla gerçekleştirebilirsiniz. Yerleşik ekran görüntüsü çekme aracı sırf Android 10 (Q) ve iOS 11 sürümlerini destekleyen cihazlarda bulunur. Evvelki sürümleri destekleyen cihazlarınız için Google Play’den ya da App Store’dan pratik indirmeniz gerekmektedir.

iPhone ekran görüntüsü çekme süreci nasıl yapılır?

 • Adım #1: Ayarlar, Murakabe Merkezi, Kontrolleri Özelleştir'e dokunun,
 • Adım #2: Ekran Kaydı'nın yanındaki simgeye dokunarak Ekran Kaydı özelliğini Murakabe Merkezi’ne ekleyin.
 • Adım #3: Ekranı alt kısmından yukarı yanlışsız kaydırın ve Denetim Merkezi’ni açın.
  • Şayet AssistiveTouch kullanıyorsanız, oradan da açabilirsiniz.
  • iPhone X yahut daha yeni iOS 12 yüklü iPhone'larda ya da iPad'lerde ekranın sağ üst bucağından aşağı gerçek kaydırmanız gerekmektedir.
 • Adım #4: Ekran kaydı simgesine dokunun ve kaydı başlatın.
  • Alt kısımda bulunan mikrofon ikonuna tıklayarak mikrofonu açıp kapatabilirsiniz.
 • Adım #4: Ekran kaydını durdurmak için tekrar Murakabe Merkezi'ni açın ve ekran kaydı simgesine dokunun,
 • Adım #5: “Ekran kaydı durdurulsun mu?” penceresine onay vermeniz kafidir.

Android'de ekran görüntüsü çekme süreci nasıl yapılır?

Öncelikle metnin başında belirttiğimiz üzere sırf Android 10 güncellemesi ile yerleşik ekran medyası çekme aracını kullanabileceğinizi unutmayın. Android 10 güncellemesi alan telefonlarda ekran kaydı alma süreci, telefonların süratli süreçler menüsünden fener açmak kadar basit. Zira ekran kaydı alabileceğiniz ikonda süratli süreçler panelinde bölge alıyor.

Süratli Ayarlar panelini ekranın üstünden aşağı akıllıca kaydırarak açın. Sola kaydırın ve ekran kaydedici öğesine dokunun, hepsi bu kadar. Daha sonra durdurmak için de ekranın bucağında bulunan dur simgesine tıklamanız ehliyetli. Görüntü otomatik olarak galeriye kaydedilir (Samsung marka akıllı telefon baz alınarak örneklendirilmiştir, gelgelelim tüm Android 10 destekli akıllı telefonlarda ekran kaydı alabileceğiniz ikona süratli ayarlar paneliden ulaşabilirsiniz. Sırf süratli ayarlar menüsünde ikonun bulunduğu mekan değişkenlik gösterebilir).

Samsung, ekran kaydı aracını gayri Android 10 destekli akıllı telefonlar ile kıyaslandığı vakit biraz daha ileri seviyeye taşıyor. Ekran görüntüsü çekme özelliğine bir de üçüncü parti pratiklerden aşina olduğumuz, ön kamera vasıtasıyla yüzünüzü, aldığınız ekran kaydına ekleyebileceğiniz özelliği yerleşik aracının bünyesinde barındırıyor. Bu özelliği kullanmak için kayıt sırasında ekranın zaviyesinde dur simgesinin yanında bulunan beşere benzeyen ön kamera simgesine tıklamanız kafidir.

Android için ekran kaydedici tatbikler teklif listesi:

 • ScreenCam Screen Recorder
 • Mobizen Ekran Kaydedici
 • Screen Recorder – No Ads
 • Az Screen Recorder
 • MNML Screen Recorder
 • Google Play Oyunlar

ScreenCam Screen Recorder:

Münhasıran düşük boyutlu ve telefonu yormayan bir tatbik istiyorsanız ScreenCam Screen Recorder pratiği tam size nazaran. Az seçenek ile pek stabil çalışan ve sade arayüze sahip pratiğin en hoş taraflarından birisi reklam olmaması.

Mobizen Ekran Kaydedici: 

Editörlerin seçtikleri arasında bölge alan tatbik elbet Google Play Store üzerinde en çok kullanılan ekran kaydedici pratiklerden birisi. Zira yekunda 2 milyon kullanıcıdan yorum almış. Samsung’un yerleşik ekran kaydı aracında olduğu üzere ön kameradan kendinizi çekerek, bu manzaraları de ekran kaydına dahil edebildiğiniz pratikten art plana müzik dahi atabiliyorsunuz.

Screen Recorder – No Ads:

Tatbikin isminde de bölge aldığı üzere bu pratik asla size reklam izlettirmeyeceğini temin ediyor. Yani kullanıcı olarak içiniz rahat ederek, sırf işinizi görmek için indirebileceğiniz bir tatbik.

AZ Screen Recorder:

AZ Screen Recorder fiyatlı bir sürümü de olduğu için listemizdeki vesair ekran kaydedici pratiklerden ayrılıyor. Lakin isteyen kullanıcılar uygulamayı sınırsız olarak fiyatsız kullanmaya da devam edebiliyor. Fiyatlı sürümünde bulunan en bariz fark, ön kamera için ekran kaydı üzerinde bir çerçeve oluşturulabilmesi. Bu münhasıran reaksiyon görüntüleri için büyük bir fark yaratan özellik olarak göz çarpıyor.

MNML Screen Recorder:

Bilhassa reklam ve pratik içi alışveriş ile kullanıcıyı sıkmayan MNML Screen Recorder, açık kaynak kodlu bir tatbiktir. MNML ibaresi ‘’minimal’’ sözünden gelmektedir. Zati tatbikin arayüzünde de minimallik esas alınmış.

Google Play Oyunlar ile nasıl ekran kaydı yapılır?

 • Adım #1: Google Play Oyunlar tatbikini açın.
 • Adım #2: Ekran kaydı almak istediğiniz oyunun simgesine dokunun.
 • Adım #3: Sağ üstte bulunan kamera simgesine dokunun.
 • Adım #4: Tatbik ekran kaydını hangi kalitede yapmak istediğinizi soracak.
 • Adım #5: Seçiminizi yaptıktan sonra kaydı başlatmak için al düğmeye dokunun.

Telefonunuza ekran kaydı almak için üçüncü parti bir tatbik indirmeden, hali hazırda yüklü gelen Google Play Oyunlar ile de ekran kaydı alabilirsiniz. Ama bu pratiğin en büyük dezavantajı ekran medyası çekme özelliğini sırf oyun oynadığınız esnada kullanabilmeniz.

Google Play Oyunlar ile ekran medyası çekmek bu kadar kolay. Son olarak pratiğin en büyük avantajına gelecek olursak, birtakım üçüncü parti pratiklerde fiyatlı olarak sonunlan ön kamerayı ekran kaydına ekleme özelliği Google Play Oyunlar tatbikinde fiyatsız. Android için en âlâ ekran kaydı alabileceğiniz harici tatbikler hakkında daha detaylı malumat sahibi olmak için derlediğimiz metnimize buradan ulaşabilirsiniz.

iPhone için ekran kaydedici tatbikler teklif listesi:

Apple, birden fazla modellerinde yerleşik ekran kaydı aracı sunduğu için tüketici tarafından hususî bir talep yok. Kişisel talep olmamasının bir öteki sebebi de var olan pratiklerin birebir yerleşik araçta olduğu üzere iOS 11’den evvelki sürümlerde kullanılamaması. Talep az olduğu için ise App Store’da bulabileceğiniz sağlıklı pratik sayısı çok az. Biz tekrar de ekstra özellikleri ile gelen en tanınan pratiklerden ikisini sizler için listeledik.

Record it! Screen Recorder:

iPhone’un yerleşik ekran kaydı alma aracı ile birlikte çalışan Record it! pratiğinde ki tek maksat birçok ekran medyası çekme gayesiyle üretilmiş vesair aplikasyonlar üzere reaksiyon kamerası ve canlı yayın yapabilme özellikleri. Gelgelelim pratiğin en büyük dezavantajlarından biri 480p üzeri kayıt almak istediğiniz devir sizden para talep etmesi.

DU Recorder: Ekran Kaydedicisi:

Ekran kaydı ve canlı yayın yapabileceğiniz bir gayrı pratik olan DU Recorder, tüketicinin tüm gereksinimlerini karşılayacak biçimde dizayn edilmiş. Şahsileştirilmiş canlı yayından tutun da reaksiyon görüntüleri çekebileceğiniz çerçeve özelliğine kadar tüm pratiklerin birleşimi üzere görünen DU Recorder pratiğinde saf ki tatbik içerisi satın alımlar mevcut.

Yayıncılığın da etkisi ile bu usul pratiklerin popülerliğinin her geçen gün artacağını düşünüyoruz. Android bilhassa ekran medyası çekme ve yayın yapma konusu baz alındığı vakit bir tık daha âlâ görünüyor. Pekala siz ne düşünüyorsunuz? Tefsirler kısmından fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.