Makalecin - Güncel Blog Yazıları

En Düzgün GTA 5 Modları – 2020

0 17

Efsanevi oyun serisi Grand Theft Auto’nun son oyunu olan GTA 5, fiyatsız olmadan evvel 110 milyondan ziyade kopya satarak büyük bir muvaffakiyete imza atmıştı. Yerkürenin en çok satan üçüncü bilgisayar oyunu unvanını kazanan GTA 5, fiyatsız olduktan sonra da büyük bir oyuncu kitlesine kapılarını açtı.

Yedi yaşında olmasına karşın hala inanılmaz tanınan olan GTA 5, oyunu geliştirebileceğiniz modlara da destek veriyor. Biz de sizler için en yeterli GTA 5 modları listesi hazırlamaya karar verdik. Bu modlar sayesinde oyunu çok daha detaylı ve şık hale getirebilirsiniz. Dilerseniz modların nasıl yükleneceğini anlatarak metnimize başlayalım.

GTA 5 modları nasıl yüklenir?

  • Adım #1: ScriptHook V evrakını indirin ve GTA 5’in bulunduğu dizine kurun.
  • Adım #2: GTA V LUA Plugin belgesini indirin ve GTA 5’in bulunduğu dizine yükleyin.
  • Adım #3: OpenIV evrakını indirin ve kurulumunu yapın.
  • Adım #3: İndirdiğiniz GTA 5 modunu GTA 5’in bulunduğu dizine kurun YA DA GTA 5 serinin içerisindeki Mods belgesine atın.

GTA 5 modları yükleyebilmek için öncelikle ScriptHook V evrakına mutlaka sahip olmanız gerekiyor. Metnimizdeki kimi modlar ayrıyeten GTA V LUA Plugin evrakına da muhtaçlık duyuyor. OpenIV kurulumunu da yaptıktan sonra ise modları yüklemeye başlayabilirsiniz.Modu yüklediğiniz tarafta size verilen talimatlar doğrultusunda modu nereye atmanız gerektiği detaylı bir biçimde söyleniyor fakat genellikle GTA 5 dizinine kurmanız ehliyetli oluyor.

En düzgün GTA 5 modları:

  • GTA V Redux
  • Open All Interiors
  • NaturalVision Evolved
  • Home Invasion
  • GTA Realism
  • Prison Mod

GTA V Redux

GTA V  Redux, oyunun en uygun ve en yüksek boyutlu modlarından biri. Oyunu adeta baştan aşağı yenileyen GTA V Redux modu, GTA 5’in grafiklerini güya 2020’de çıkmışcasına yeniliyor. 4K çözünürlüğünde dokular, yeni hava efektleri, yenilenmiş gayrı efektleri ile GTA V Redux, oyuna adeta yesyeni bir soluk getiriyor. Elbette modun getirileri sadece bununla hudutlu değil.

GTA V Redux, oyuna getirdiği grafik yenilemesinin yanı sıra araçları ve yapay zekâyı da yeniliyor. Birinci olarak oyundaki her aracın denetimi çok daha farklı ve gerçekçi bir hal alıyor. Bunun yanı sıra GTA V Redux, oyundaki aranma sistemini de değiştirerek çok daha gerçekçi hale getiriyor. Yapay zekâyı da yenileyen GTA V Redux sayesinde NPCler çok daha gerçekçi hareket ediyor.

Open All Interiors

GTA 5 oynarken vazifeler sırasında birçok binaya girip çıkabiliyoruz. Hizmetlerde girebildiğiniz binalarda kimi odalar erişilemez oluyor. Bunun yanı sıra vazifeleri tamamladığınız devir o binaya bir daha giremez hale gelebiliyorsunuz. Open All Interiors isimli bu mod ise bunu büsbütün değiştirerek oyunu daha gerçekçi bir hale getiriyor ve vazife sırasında girebildikleriniz de dahil birçok binaya girebiliyorsunuz.

Open All Interiors ile birlikte oyundaki neredeyse tüm iç mekanlara girebilmenizi sağlıyor. 60’tan ziyade binaya girebilmenizi sağlayan Open All Interiors modunu yüklediğiniz hengam oyundaki haritanızda hangi binalara girebileceğinizi gösteren küçük simgeler de oluşuyor. Bunun yanı sıra bu mod sayesinde girebileceğiniz binaların içerisinde NPCler de doğuyor. Bu da oyunu daha gerçekçi hale getiriyor.

NaturalVision Evolved

GTA 5’in grafiklerini geliştirmek için birçok mod bulunuyor lakin en âlâ grafik modu hangisidir diye sorulduğunda akıllara birinci olarak NaturalVision geliyor. Oyunun grafiklerini en düzgün formda geliştiren modlardan biri olan NaturalVision, sahiden de ileriki yıllarda çıkma ihtimali olan GTA 6’nın nasıl gözükebileceğini gösterir nitelikte bir grafik sunuyor. Işık yansımaları, gölgeler, dokular üzere birçok detay NaturalVision sayesinde çok daha hoş hale getiriliyor.

NaturalVision Evolved, şu anda gelişim aşamasında olan bir mod fakat tekrar de bu modun eski versiyonunu başlığa tıklayarak indirebilirsiniz. Eski dediğimize bakmayın, mod hala oyunu olağanüstü göstermeye yetecek detaylar barındırıyor. Büsbütün fiyatsız olarak sahip olabildiğiniz NaturalVision modunun geliştirilen versiyonu için biraz daha beklemek gerekiyor.

Home Invasion

Grand Theft Auto 5’te muayyen marketleri soyabiliyorsunuz lakin soygun işleri genelde bununla hudutlu kalıyor. Bu da şayet para kazanabilmek için illegal işler yapmak isteyen oyuncuların çok da çokça özgür sahası olmamasına sebebiyet veriyor. Home Invasion modu ise Los Santos’taki birçok meskene girerek bu meskenleri soyabilmenizi sağlıyor. Bu soygunlar haritadaki küçük hanelerden tutun da büyük köşklere kadar türlü binalarda yapılabiliyor.

Modu yüklediğinizde meskenlere girerken kapılar ses çıkarıyor ve otomatik olarak maske de takılıyor. 75’ten çokça haneye girebildiğiniz bu modda birtakım konut sakini NPCler yavuz çıkıyor ve size saldırabiliyor. Şayet bir konut sakini sizi görürse yahut ayak seslerinizi duyarsa, SWAT ekipleri kapıda beliriyor. Polislerin gelme vadesini ayarlayabiliyorsunuz.

GTA Realism

Grand Theft Auto 5’te gerçekçiliğin hudutlarını zorlayan modlardan biri de GTA Realism modu. Bu mod, oyunun grafiklerini baştan aşağı tekrar ayarlayarak Los Santos’un daha da şık gözükmesini sağlıyor ama modun asıl öne çıktığı kısım grafik değil. GTA Realism modu sayesinde oyun oynanış bakımından da çok daha gerçekçi hale geliyor.

Şayet GTA’yı gerçek hayattaymış üzere oynayan bir oyuncuysanız ve al ışıkta durma, sürat sonuna uyma üzere kurallara uymayı seviyorsanız bu mod tam size nazaran. Polisler, bu mod sayesinde artık çok daha gerçekçi hareket ediyor. Çok daha çabuk siper alıyor, çok daha isabetli ateş ediyor ve bir yanı ararken artık meskenlerin bahçesine kadar araştırıyor. Binaenaleyh polisten kaçarken düzgün saklanmak gerekiyor.

Bu üzere detaylarla oyunu çok daha gerçekçi hale getiren GTA Realism’de elinize silah almak da daha güç hale geliyor. Binaenaleyh size hakikat ateş ediliyorsa yahut tehdit altındaysanız, silahınızı derhal elinize alamıyorsunuz ve karakteriniz gerçek hayattaymış üzere silahı çıkarma animasyonuna giriyor.

Prison Mod

Artık Los Santos’ta sebep olduğunuz faciaların günahını çekmek zorunda kalacaksınız. Prison Mod, isminden de anlaşılabileceği üzere hapishane mekaniğini oyuna getiriyor. Sıradanda GTA 5’te polisler tarafından yakalandığınız yahut öldürüldüğünüz devir ya hastanede ya da karakolda doğuyorsunuz ve özgür bir kişi olarak oyuna devam ediyorsunuz. Prison Mod ise bu durumu bilakis çeviriyor.

Bu modu yüklediğinizde şayet polisler tarafından yakalanırsanız, hapishane hayatı yaşamaya başlıyorsunuz. Hapishane içerisinde NPClerle etkileşime geçebiliyor, etrafta gezinebiliyor ve velev hapishaneden kaçmaya çalışabiliyorsunuz. Elbette hapishaneden kaçmak o kadar da kolay değil gelgelelim mahpustan kaçmak çetin diye ceza mühletini beklemek de pek GTA mantığına uymuyor üzere gözüküyor.

GTA 5 modları nasıl kaldırılır? GTA 5 nasıl sıfırlanır?

GTA 5 modlarını yüklemek biraz uğraştırıcı olsa da bu modları kaldırmak aslında çok kolay. OpenIV kurulumunu tamamladığınız hengam GTA 5’in bulunduğu klasörde Mods isminde bir evrak oluşuyor ve modlar genelde bu evrakın içerisine kuruluyor. Bu belgeyi silerseniz, modların birçoklarından kurtulmuş olursunuz. GTA 5 dizininde bulunan ScriptHookV.dll belgesini ve .api uzantılı belgeleri da silerseniz, oyununuz sıfırlanmış olacaktır.

Sizler için derlediğimiz en güzel GTA 5 modları listemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Şayet sizlerin de GTA 5’te kullandığı ve beğendiği modlar varsa bunları tefsirler kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın. Bu ve bunun üzere metinlerimizin devamı gelecek, kaçırmamak için bizleri takipte kalın.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.