Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Epic Games, PS5 İçin Unreal Engine’i Güncellemiş

0 14

PlayStation 5 ve Xbox Series X, hayatımıza girdiğinde oyun sanayisi üzerinde büyük bir tesire sahip olacak ve kimi geliştiricilerin yeni nesil konsolların performansına yetişmek için kullandıkları araçları yenilemesi gerekebilir. Velev Epic Games'in bile PS5'in SSD'sinden tam olarak yararlanmak için Unreal Engine'i güncellemesi gerekmiş.

Epic Games, geçtiğimiz haftalarda Unreal Engine 5'in yeni nesil donanımda neler yapabileceğini gösteren bir demo paylaşmıştı. Demo, görsel detayları ve etkileyici aydınlatma efektleriyle son raddede etkileyici görünüyordu. Bununla birlikte oyun motorunun PS5'in SSD sürücüsünün sağladığı performanstan tam olarak yararlanmak için Unreal Engine'in birtakım kısımlarının büsbütün tekrar yazılması gerekmiş.

PS5'in SSD sürücüsü Epic Games'i değişikliklere itti

Epic Games'in Mühendislik Lider Yardımcısı Nick Penwarden, verdiği bir röportajda PS5'in donanımından övgüyle bahsetti. Penwarden'a nazaran PS5 hem haber süreç hem de grafik performansında büyük bir sıçrama sağlıyor, fakat depolama mimarisi büsbütün farklı ve nitekim kişisel. Penwarden, konsolun SSD ile yüksek süratlerde içerik akışı yapabilme özelliği sunarak geliştiricilerin daha ağır ve daha ayrıntılı ortamlar oluşturmalarına imkan tanıdığını belirtiyor.

Röportajın ilerleyen kısımlarında PlayStation 5'in güçlü SSD sürücüsüyle böylesine esnek ve süratli performans sunmasının Epic Games'i oyun motorunda değişiklik yapmak zorunda bıraktığı da ortaya çıkıyor. Penwarden, “Unreal Engine için temel G/Ç alt sistemlerimizi PlayStation 5'i göz önünde bulundurarak tekrar yazmamız çok etkileyiciydi.” dedi.

PS5, oyunların tasarım anlayışını külliyen değiştirebilir

Birçok geliştirici PS5'te konum alan ultra süratli SSD'ye yönelik olumlu icmaller yaptı. Yeni nesil donanım, geliştiricilerin tasarım konusunda oyun yaklaşımını değiştirecek üzere görünüyor. Tıpkı halde oyun deneyiminin oyuncular için çağ atlaması bekleniyor. Grafiklerin ne denli gelişebileceğini şimdilik hayal etmek güçlükle, ancak yakında bundan fazlasını göreceğiz.

Sony ve Microsoft, koronavirüs nedeniyle Xbox Series X ve PlayStation 5'in ertelenmeyeceğini belirtseler de, koronavirüs nedeniyle ortaya çıkan global ekonomik meşakkatler daha düşük talebe yol açabilir. Konsol üreticileri için bu durum daha düşük satışlar mealine gelebilir.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.