Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Epic’in GTA V Armağanına En Ağır İlgi Türkiye’den Oldu

0 20

GTA V, bugün Epic Games tarafından fiyatsız olarak dağıtılmaya başlandı. Google’da ilgili aramalara bakınca oyuna en çok ilgi gösteren devlet de ortaya çıktı. Bir vadedir fiyatsız olması beklenen oyuna en çok Türk oyuncular ilgi gösterdi.

2013 yılında çıkmasına karşın her geçen gün popülerlik kazanmaya devam eden Grand Theft Auto serisinin beşinci oyunu GTA V, bildiğiniz üzere bugün fiyatsız oldu. Olağan bu kadar tanınan olan bir oyun bir anda 169 TL’den 0 TL’ye inince yerküre genelindeki tüm oyuncular Epic Games’in sunucularını çökertti.

En ağır ilgi Türkiye'den geldi:

Evet GTA 5’in fiyatsız olması en çok hangi memleketin oyuncularını kendisine çekmeyi başardı? Yanıtınız Türkiye’yse gerçek bildiğiniz. Google Trends’ten aldığımız donelere nazaran GTA V’in fiyatsız olmasıyla birlikte Google aramalarında ilgili anahtar sözcükleri en çok arayan memleket Türkiye oldu.

Google Trends’ten edindiğimiz datalara nazaran Google aramalarında GTA V’in fiyatsız olduğu platform olan ‘Epic Games’i en çok Türk kullanıcılar arattı. Memleketimiz, Google Trends’in yere nazaran ilgi ortamı puanlamasında 100 üzerinden 100 puan aldı. Yani ‘Epic Games’ anahtar sözünün en çok aratıldığı devlet Türkiye oldu.

Evet GTA V ile ilgili gayri anahtar sözler ne durumda? Google üzerinde 'GTA 5’ anahtar sözü kullanılarak yapılan aramalarda Türkiye tekrar gayri devletleri arkasında bırakarak 100 puanı kaptı. GTA V aramalarında Türkiye’yi Romanya, Kuzey Makedonya, Tunus ve Macaristan izledi.

GTA 5’in aslında gerçek yazımı olan GTA V anahtar sözüyse memleketimizden başka anahtar sözler kadar ilgi görmedi. Google’da ‘GTA V’ anahtar sözü kullanılarak yapılan aramalarda tepede yan alan isim Şili oldu. Şili’yi Mısır ve Kuzey Makedonya izlerken Türkiye, listenin 37. sırasında konum aldı.

Her üç anahtar sözün de birleşimiyle ortaya çıkan iki söz öbeğinde de durum misal bir tabloyu yansıttı. Google’da ‘GTA 5 Epic Games’ öbeği tekrar en çok Türk kullanıcılar tarafından aratılırken ‘GTA V Epic Games’ öbeğiyse en çok Ürdünlü kullanıcılar tarafından aratıldı. Devletimiz, bu öbeğin ilgi sahası puanlamasında 38. sırada bölge aldı.

Tüm bu anahtar sözlerle birlikte Türkiye, birebir hengamda ‘Grand Theft Auto 5 Epic Games’ ve ‘Grand Theft Auto V Epic Games’ aramalarında da dorukta bölge aldı. Başkaca memleketimiz, ‘Grand Theft Auto V’ ve 'Grand Theft Auto 5’ aramalarının her ikisinde de üçüncü sırada önümüze çıktı.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.