Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Etik Hackerların Dudak Uçuklatan Ölçüdeki Karları

0 18

Genelde sinemalarda bilgisayar korsanları, tanınmış ve değerli şahısların olgularını çalıp karşılığında istedikleri çok büyük fidyelerle ya da büyük örgütlere yaptıkları siber taarruzlarla bilinir ve işlenir. Haber tarihine baktığımızda da onları genelde bu usul şeylerle ya da Apple üzere büyük şirketlerin saklılık ve güvenliğe çok kıymet vererek tasarladığı cihazların kilidini kırarak kullanıcı olgularını açığa çıkarmalarıyla hatırlarız. Pekala gerçek yalnızca bu mu?

Hackerların yalnızca makûs işler yapmak için çalışmadığını söylemek mümkün. Hepimizin ilgisini çeken bu mevzuyu ve etik hackerların kullandığı programları haberimizde sizlere aktarmıştık. Bu haberimizdeyse çok merak edilen öbür bir hususa değiniyoruz:Etik hackerler ne kadar kazanıyor?”

Etik hackerlar büyük talep görüyor:

Bir araştırmacının aktardığına nazaran herkes tarafından kullanılan tatbik ve hizmetleri araştırarak var olan güvenlik açıklarını tespit eden bir bilgisayar korsanı, 100 milyon dolardan ziyade çıkar sağlayabiliyor. Üstelik bu ölçünün 2025 yılına kadar 1 milyar doları bulması bekleniyor.

Etik olarak nitelendirilen ve uygun işler için çalışan hackerların sayısının, HackerOne isimli güvenlik platformunun donelerine nazaran son sayımda 700 binden çokça olduğu bildirilen bir öbür malumat. Bahsi geçen platform, yerküre çapında 2 bin adet onaylı kuruluşla birlikte çalışıyor ve hackerları bu kuruluşlarla bir araya getirerek güvenlik açıklarının bulunması konusunda destek sağlıyor.

Bunun yanında platform, etik hackerlara ödemeler de yapıyor. Ekim 2013'te verilen 475 dolarlık mükafattan sonra bugüne kadar verilen armağanların 100 milyon doları aşmış olduğu söyleniyor. HackerOne tarafından yalnızca 2019 yılında verilen yekun armağansa 40 milyon dolar. Yani etik hackerlar, yaptıkları işin haricinde bu stil ödüllerde de destekleniyor. Platformun açıklamasına nazaran şu an var olan 100 milyon güvenlik açığı, üzerinde çalılmayı bekliyor; buradan bakınca etik hackerların işleri hiçbir vakit bitmeyecekmiş üzere görünüyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.