Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Etkileyici Vloglar oluşturmak için ipuçları ve Vlog kamera önerisi

0 17

Vlog çekmek için rastgele bir kamera kullanılabiliyor, ama ek olarak kullanılan ekipmanlar kullanıcının stiline ve gereksinimlerine bağlı olarak değişiyor.

DJI, Osmo ve Ronin serisiyle vlog çekmeyi kolaylaştırdığı üzere stabilizasyon sistemleri için de bir çeşitlilik sunuyor. Bir vlog kamerası seçerken dikkat etmeniz gereken ögeleri ve DJI eserlerini içeren haberleri sizler için derledik:

Vlog Çekiminde Kameranın Değeri: Velev vlog çekmeye yeni başlayın, iste elinizdeki ekipmanı yükseltmek isteyen deneyimli bir vlogger olun güzel bir görüntü için âlâ bir kamera seçimi kıymetli. Vlog kamera pazarının sunduğu çeşitli seçenekler arasından karar vermek epeyce zorlaştı. Bu aşamada çekim yapılmak için muhtaçlık duyulan kamera çözünürlüğü,kamerada dengeleme özelliği gereksinimi, akıllı telefonu vlog olarak kullanabilme imkanı üzere sorular aklınızı kurcalayabilir.

Manzara Kalitesi

Burada dikkate almanız gereken en değerli nokta, vlog’unuzu 1080p (Full HD) yahut 4K (UHD) olarak kaydetmeye karar vermek. Günümüzde akıllı telefonlar ve küçük vlog kameraları, vlogunuzu kusursuz bir çözünürlükle çekmenizi sağlayan 4K kayıt kalitesi sunuyor. Yüksek performanslı bir bilgisayarınız yoksa, vloglarınızı 4K kalitesinde düzenlemek hengam alabilir. Birçok kullanıcı hala içerikleri 1440p’ye kadar çözünürlüklere sahip akıllı telefonlarda izliyor. Bu da, 4K kalitesindeki vlogunuzun tüm sıklığıyla izlenemeyeceği mealine geliyor.

4K Vlog yapmak, medyalarınızı gelecek teknolojiler için de hazır hale getirir.Artık daha ziyade insan 4K özellikli monitörler ve TV’ler satın alıyor.4K Vlog, medyayı kırpmanıza imkan tanıyarak yaratıcı potansiyelinizi ortaya çıkarır.Geniş açılı bir fotoğrafı yakınlaştırdığınızda, fotoğrafa yakın çekim kamera açısının tesirini verir.

Stabilizasyon;

Stabilizasyon medya kaydederken rastgele bir sarsıntıyı ortadan kaldırdığından, vlog kaliteniz ve izleme deneyimi için değerli.

Gimbal sabitleme, daha yumuşak bir manzara oluşturmak için sinema yapımcıları tarafından giderek daha çokça tercih ediliyor. Bu sistem genellikle 3 eksenli bir gimbaldan oluşuyor ve bu gimbal kameranın hareketlerini düzenleyen fırçasız motorlardan oluşan bir sisteme sahip.

Optik manzara sabitleme, çekim esnasında titremeyi önlemek için kamera merceğinin içindeki hareketli öğeleri kullanıyor. Birtakım kameralar da kamera sarsıntısını düzeltmek için kişisel bir yazılım kullanan EIS’e sahiptir. EIS’in en büyük dezavantajı, genellikle manzara kalitesini garip bir eğim tesiriyle düşürebiliyor. Birçok akıllı telefon genellikle optik ve dijital sabitleme kombinasyonuna sahipken DSLR sabitleme, kullanılan lense bağlı olarak değişiyor.

Portatif, Taşınabilir Tasarım

En yeterli kamera her daim yanınızda olan kameradır. Ceplerimize sığan 4K stabilize kameralarla vlog çekmek kolay hale geldi. Gayrı yandan, aynasız ve DSLR fotoğraf makineleri de üstün manzara kalitesine sahip ve farklı çekim opsiyonları için çok taraflı bakış açısı sunuyor. Ferdî tercihleriniz doğrultusunda küçük ve daha kolay taşınabilir bir cihaz yahut daha güçlü bir görüntülemeiçin daha büyük bir heyetim tercih edebilirsiniz.

Mikrofon Girişi

Vlogla ilgilenen herkesin bildiği üzere, yüksek kaliteli bir ses sistemi sıradan bir vlogu profesyonel bir prodüksiyona dönüştürebiliyor. Dahili mikrofonlar genellikle kameranın mikrofon girişine bağlı harici bir mikrofona kıyasla daha düşük ses kalitesi sunuyor. Vloglarınız için harici bir mikrofon kullanmak ses kalitesini artırdığı üzere, dış ortamda çekimlerde oluşabilecek gürültüyü de azaltıyor. Bir vlog kamerası satın alırken, dahili mikrofonun kalitesine yahut harici mikrofon tasarrufu için 3,5 mm ses jakına sahip olmasına dikkat edilmesi gerekir.

LCD Ekran

Ekranlar dizayna bağlı olarak bir seri işlev sunuyor. Birçok vloggerın ilgilendiği iki temel özellik, büsbütün çevrilebilen ekran ve manuel odaklama için dokunmatik ekran. Flip ekran, vlogger’ların kendilerini sinemaya alırken kendilerini görebilmelerine de imkan sağlıyor. Kamerada bulunan dokunmatik ekran özelliği de çekim esnasında vloggerın odağı kolaylıkla değiştirmesine imkan sunuyor.

Düşük Işık Performansı

Mahsusen geceleri iç mekanlarda sık sık görüntü çekiyorsanız yahut genellikle düşük ışık koşullarında çekim yapıyorsanız,düşük ışık performansı da epey kıymetli. Akıllı telefon sensörleri son devirlerde güzelleştirilmiş olsa da, DSLR ve aynasız manzara sensörleri genellikle daha âlâ düşük ışık performansı sunuyor.

Wi-Fi Teması

Wi-Fi kontağı, görüntülerinizi süratli bir halde akıllı telefonunuza aktarmanıza yardımcı olur. Bu sayede çektiğiniz medyayı süratlice çevre medya hesabınızda paylaşabilirsiniz. Wi-Fi irtibatı canlı yayın imkanı da sunarak vloggerlara seçtikleri platformda anında çekim yapma imkanı verir.

Wi-Fi ve öteki irtibat seçenekleri; izleme cihazları, gimballer ve takip odağı üzere ek aksesuarlara da bağlanmanızı sağlar.

DJI’dan Etkileyici Bir Vlog Çekmek İçin Kamera Önerisi:

DJI OSMO POCKET

Sıradan bir akıllı telefondan daha küçük boyutta olan Osmo Pocket 4K / 60fps kamera ve 3 eksenli stabilize gimbal içerir. Imaj kalitesi, taşınabilirlik ve işlevsellik kombinasyonu, çekimlerinizi etkileyici film sahnelerine dönüştürmenize yardımcı olur.

Vloggerlar, yeni FaceTrack özelliğiyle kameraya bakarken bütün hareketlerini otomatik olarak izleyebiliyor ve takip edebiliyor. Dokunmatik ekran vlog’lara odağı manuel olarak değiştirme imkanı verir. Çok Gayeli Irtibat Noktası vlogger’ların çeşitli aksesuarlarla yaratıcılıklarını geliştirmelerine imkan tanır.

Osmo Pocket; telefonunuza da bağlanarak genişletilmiş çekim, düzenleme, görüntüleme ve paylaşım seçenekleri sunar. Osmo Pocket’ı tercih eden her vlogger Osmo Pocket’ın yeteneklerinden çok etkilenecek!

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.