Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Evlatlar ile Gezilecek Yanlar – İstanbul’da evlatlar ile birlikte gezilecek yanların listesi

0 27

Tekliflerimiz arasında tabiatla vakit geçirebileceğin alanlar de var, değişik eserler görebileceğin müzeler de… Bazen oyuncaklar arasında geçmişe sahih bir yolculuk yaparken bazen de kendini rengarenk uçurtmaları uçurduğunu hayal ederken bulabilirsin.

Hayal dünyanı besleyecek, sana yeni malumatlar ve deneyimler kazandıracak macera dolu keşiflere hazırsan başlıyoruz.

BELGRAD ORMANI

Birinci durağımız tertemiz havası, yemyeşil tabiatı ve enerjini atabileceğin Neşet Suyu yürüyüş parkuruyla Belgrad Ormanı. Burası sıcak ya da ılık bir gün için çok hoş bir seçenek olabilir. Kentin biraz dışında, Bahçeköy yolu üzerinde bölge alan ormanda; kahvaltı yahut piknik yapabilir ya da ailenle birlikte spor yapabilirsin.

Belgrad Ormanı’na nasıl gidilir? Hususî araçla ya da Taksim’den, Hacıosman metro durağından ve Sarıyer’den kalkan belediye otobüsleriyle ormana ulaşabilirsin.

Yanına alman gerekenler: Bir çift spor ayakkabısı, yedek kıyafet, şayet uzun kalacaksan kitapların. Zira tabiatın huzurlu ortamında kitap okumak çok hoş olabilir.

POLONEZKÖY HAYVANAT BAÇESİ

Hayvan dostlarımızı kendi hanelerinde ziyaret etmeye ne dersin? Kedi ve köpek üzere her gün gördüğün sevimli dostlarımızdan bahsetmiyoruz. Mesela bir zürafa ya da gergedan göreceksin. Yılan, bukalemun ya da örümcek de çıkabilir karşına… Düşünmesi bile çok heyecanlı değil mi?

Polonezköy Hayvanat Bahçesi’ne nasıl gidilir? Kentin merkezine 34 km uzaklıktaki hayvanat bahçesine kişisel araçlarla ulaşım sağlanabiliyor.

Yanına alman gerekenler: Hayvan dostlarını fotoğraflamak için fotoğraf makinesi, gördüklerini not etmek için kalem ve not defteri alabilirsin.

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ

Para, mozaik, heykel ve fotoğraf müzesi oluyor da neden oyuncak müzesi olmasın. Oyuncakların da bir geçmişi, eskisi, klasikleşeni var. Mesela annelerinizden kalan bebekler, babanızdan kalan bir topaç bile bir gün müzede taraf alabilir. Müze, Sunay Akın tarafından kurulmuş. 1700’lü yıllardan bugüne kadar uzanan bir yelpazede birçok oyuncağı görebilir, merakını giderebilirsin.

Oyuncak Müzesi’ne nasıl gidilir? Göztepe’de mekan alan müze, kent merkezinde olduğu için toplu taşıma araçlarıyla buraya rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsin.

Yanına alman gerekenler: Anı defterini, kalemlerini, boya kalemlerini alabilirsin. Bakarsın bir oyuncağın fotoğrafını çizmek isteyebilirsin.

İSTANBUL RAHMİ KOÇ MÜZESİ

Bu müzede yok yok! Atatürk’ün şahsi eşyalarından bilim kısmına, deniz ve hava yolu aygıtlarından hususî otomobil koleksiyonlarına kadar birçok ilgi cazibeli kesim müzede taraf alıyor. Müzede ayrıyeten farklı yaş kümeleri için şahsi aktiviteler de var. Evvelce araştırıp gidersen bu atölyelerden birine katılabilirsin.

Rahmi Koç Müzesi’ne nasıl gidilir? Pazartesi günleri örtük olan müzeye belediye otobüsleri ya da hususî araçla ulaşım sağlanabiliyor.

Yanına alman gerekenler: Yanına kesinlikle fotoğraf makineni ve not defterini almalısın.

MİNİATÜRK

“Büyük devletin küçük bir modeli” sloganıyla hazırlanan müzede; Roma, Bizans ve Osmanlı üzere, topraklarımızda karar sürmüş birçok kültürden izleri görebilirsin. Gitmeden evvel biraz araştırma yaparsan müzedeki her şeyi anlayarak inceleyebilirsin.

Miniatürk’e nasıl gidilir? Eminönü, Mecidiyeköy, Taksim, Topkapı ve Sultanahmet’ten kalkan belediye otobüslerini tercih edebilir ya da metrobüs Halıcıoğlu durağında inip dolmuşa binerek müzeye ulaşabilirsin.

Yanına alman gerekenler: Büyüteç ve fotoğraf makinesi alabilirsin. Müzedeki her şey küçük olduğu için büyütecinle onları rahatlıkla inceleyebilirsin.

MAÇKA PARKI VE TELEFERİK

Müzeleri gezmek çok şık fakat biraz da tabiatla baş başa olmak lazım. Kentin merkezinde nokta alan Maçka Parkı da duru hava almak ve ailenle bir şeyler atıştırmak için güzel bir seçim olabilir. Velev parkın üzerinden geçerek kenti tepeden görebileceğin teleferiğe binerek macera dolu bir gün yaşayabilirsin.

Maçka Parkı’na nasıl gidilir? Metro, otobüs üzere toplu taşıma araçlarıyla Nişantaşı’na gelebilir, yürüyerek parka ulaşabilirsin.

Yanına alman gerekenler: Piknik örtüsü, termosta içecek, sandviç alabilir ailenle küçük bir piknik yapabilirsin.

EMAAR AKVARYUM & SUALTI HAYVANAT BAHÇESİ

200’den ziyade tıbbın taraf aldığı akvaryum, alışveriş merkezinin içinde mekan alıyor. Aklına gelmeyecek sayıda balık tipi, şirin penguenler ya da korkutucu hayvan dostumuz timsahı görebileceğin mekanda keşiflerle dolu bir gün seni bekliyor.

Emaar Akvaryum’a nasıl gidilir? Toplu ulaşım seçeneklerinden belediye otobüsü ve metronun yanı sıra alışveriş merkezinin şahsi servis hizmeti de bulunuyor. Hususî araçlar için de otopark var.

Yanına alman gerekenler: Fotoğraf makinesi ve malumatları kaydedebileceğin bir ses kayıt cihazı olabilir. Ses kaydını validenin ya da pederin telefonuna alabilir, sonra notlarını defterine kaydedebilirsin.

RUMELİ FENERİ

Hafta sonu, şık bir havada İstanbul’un hem denize kıyısı hem de yemyeşil ormanları olan bu Karadeniz köyünde hoş bir kahvaltı yapabilir, bisikletinle gezinti yapabilirsin. 

Rumeli Feneri’ne nasıl gidilir? Hacıosman metro durağından kalkan belediye otobüsleri ya da kişisel araçlarla ulaşılabiliyor.

Yanına alman gerekenler: Rahat ayakkabılar, bisiklet, hava sıcaksa şapka.

TOPKAPI MÜZESİ

Osmanlı Devleti’nin geçmişine yanlışsız büyülü bir yolculuk seni bekliyor. Müze o kadar büyük ki gezmek için tüm gününü ayırmanı öneririz. Müze çıkışında müze hakkında haberler veren kitapların satıldığı mağazaya uğramayı unutma.

Topkapı Müzesi’ne nasıl gidilir? Belediye otobüsleri ve tramvay ile ulaşabilirsin.

Yanına alman gerekenler: Yanına müze hakkında haberler veren bir rehber kitapçık alabilirsin.

İSTANBUL İLLÜZYONLAR MÜZESİ

Çok sefalı bir gezi önerisi var sırada! İllüzyonlar ve sihirlerle dolu… Seni küçük gösteren bir ayna, bilakis dönmüş bir yerküre ya da komik aynalar bu müzede mahal yerlerden yalnızca birkaçı. Haydi programını yap ve bir an evvel bu sefaya katıl!

İstanbul İllüzyonlar Müzesi’ne nasıl gidilir? Beyoğlu’nda nokta alan müzeye toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsin.

Yanına alman gerekenler: Bir kalem, bir defter, fotoğraf çekme özelliği olan bir telefon ya da fotoğraf makinesi.

MEHMET NACİ AKÖZ UÇURTMA MÜZESİ

Müzede 2500’den ziyade uçurtma seni bekliyor. Hayal et kaç renk, kaç desen vardır üzerlerinde. Hem de farklı memleketlerden ve farklı kültürlerden gelmiş bu uçurtmalar. Devir kaybetme ve programına ekle!

Uçurtma Müzesi’ne nasıl gidilir? Üsküdar’da bölge alan müzeye vapur ve motorlarla Üsküdar meydanına gelip yürüyerek ya da belediye otobüsleriyle ulaşabilirsin.

Yanına alman gerekenler: Yanına kendi yaptığın minik bir uçurtmayı alabilir, vesair uçurtmalarla arasındaki farkı inceleyebilirsin.

MADAME TUSSAUD BALMUMU HEYKEL MÜZESİ

Geldik İstanbul’da çocuklarla hafta sonu gidilecek yerler tekliflerimizin sonuncusuna. Yerkürede farklı versiyonları da olan bu müzede hayranı olduğun ünlü isimler, Atatürk ve birçok dikkat cazip isim seni bekliyor.

Balmumu Heykel Müzesi’ne nasıl gidilir? Beyoğlu’nda taraf alan müzeye metro, belediye otobüsü üzere toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşım sağlanabiliyor.

Yanına alman gerekenler: Fotoğraf makineni kesinlikle yanına almalısın zira ünlü isimlerle fotoğraf çektireceksin.

 

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.