Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Exynos 992 yonga seti 5 nm üretim teknolojisine sahip olacak!

0 18

ARM tarafından geçtiğimiz gün Cortex-A78 çekirdekleri ve Mali-G78 grafik ünitesi tanıtılmıştı. Bunun akabinde Samsung’un yeni Exynos yongaları hakkında birinci malumatlar gün yüzüne çıktı.

5 nm üretim teknolojisine sahip olması beklenen Exynos 992, Samsung tarafından geliştirilen birinci 5 nm sürecine sahip olan birinci işlemci olacak. Ayrıyeten daha verimli güç tüketimi sunacak ve bu sayede 5G’nin kuvvet gereksinimini da daha istikrarlı tutabilecek.

Amiral gemisi akıllı telefon modellerinde kullanılacak Exynos 992, ARM Cortex-A78 çekirdeklerinden oluşuyor. Qualcomm’un kişiselleştirilmiş çekirdek isteyen firmalara sunduğu Cortex-X1 mimarisi, Exynos 1000 yonga setinde nokta alacak.

Mali-G78 grafik ünitesi ise evvelki nesillere nazaran çok daha yüksek performans gösterecek. Şu an için Exynos 992 işlemcisinin birinci sefer hangi cihazda ortaya çıkacağı bilinmiyor. Galaxy Note 20 serisi ile gündeme gelse de, Cortex-X1 mimarisinin kullanılması daha beklenen üzere görünüyor. Bunun nedeni ise Snapdragon 875 serisinde bu mimari kullanılacak. Tezlere nazaran Pro olmayan, Galaxy Note 20 modellerinde Exynos 992 işlemci setini görebiliriz.

 

 

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.