Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Facebook, Android 11 İçin Messenger’da Değişikliğe Gitti

0 11

Android ekosisteminde şu sıralar hummalı bir çalışma mevcut. Zira ABD merkezli teknoloji devi Google, kısa bir vade sonra Android 11'i piyasaya sürecek ve yeni işletim sistemi, beraberinde pek çok yeniliği de getirecek. Hal bu türlü olunca da dev yazılım şirketleri şu sıralar, sahip oldukları pratikleri Android 11'le entegrasyonlu hale getirebilmek ve bu işletim sisteminin yeni özelliklerini kullanabilmek için var güçleriyle çalışıyorlar.

Yerkürenin en büyük toplumsal medya platformu olan Facebook da şu sıralar, sahip olduğu mobil tatbikleri Android 11 ile koordinasyonlu hale getirebilmek için çalışıyor. Şirket, Facebook kullanıcılarının vazgeçilmezi olan Messenger için de çalışmalarını sürdürüyor ve ortaya çıkan yeni haberler, Messenger'ın Android 11'le baloncuk bildirim API'sini değiştireceğini gözler önüne seriyor.

Şayet Android işletim sisteminde Messenger tatbikini deneyimlediyseniz, tatbikin baloncuk bildirimlerini kesinlikle görmüşsünüzdür. Bu bildirimler, bir kişi tarafından bildiri geldiği hengam ana ekranda görünür, üzerine dokunulduğunda bir açılır pencere üzerinden bildiriye karşılık verilmesini mümkün kılar. Android 11'le birlikte Facebook, Messenger'ın baloncuk bildirimlerinde Android 11'in yeni bir API'sini kullanmaya başlayacak.

Google, geçtiğimiz yıl nisan ayında yaptığı açıklamalarla Android 10'un 2. beta sürümü ile kendi baloncuk API'sini duyurdu. O devirlerde yalnızca geliştiriciler için sunulan bu API, çeşitli pratiklerde baloncuk bildirimler özelliğinin test edilmesini sağladı. Şirket, API üzerinde yaptığı çalışmalarla API'yi genel tasarrufa hazır hale getirdi ve Android 11'in birinci geliştirici betası, baloncuk bildirimler özelliğini varsayılan olarak aldı. Vakit kaybetmeyen Facebook da bu API'yi Messenger'a entegre etmiş oldu.

Facebook, bugüne kadar sunduğu baloncuk bildirimlerinde Android'in sistem ikazları için tasarlanan API'sini kullanıyordu. Gelgelelim Android 11'le koordinasyonlu hale gelen Messenger, Google'ın yeni baloncuk bildirim API'sini kullanıyor olacak. Google'ın “Bubbles API” olarak isimlendirdiği yeni API, hem Messenger hem de başka pratiklere için kıymetli yenilikler kazandıracak.

Yukarıda görmekte olduğunuz Messenger ekran manzaraları, yeni API tasarrufunun sunacağı kimi özellikleri gösteriyor. Örneğin bundan sonra hangi kullanıcılardan gelecek iletilerin baloncuk bildirimlerle gösterileceği belirlenebilecek ya da bu özelliğin kapatılabilmesi sağlanacak. Başkaca yeni API ile güncellenen Messenger'ın baloncuk bildirimleri, eskisiyle neredeyse birebir üzere görünecek.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.