Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Facebook, Arama Sonuçlarında Wikipedia’dan Malumat Gösterecek

0 11

Geçtiğimiz yılın haziran ayında, kullanıcıların makul anahtar sözler kullanarak kişi isimleri, konumlar ve fotoğraflar üzere sayısız habere ulaşabilmelerini sağlayan arama özelliğini saklılık ve güvenlik kaygıları nedeniyle kısıtlama kararı alan Facebook, arama kısmı özelinde yeni bir adım daha atmaya hazırlanıyor.

TechCrunch’un aktardığı haberlere nazaran ABD merkezli çevre medya devi, tatbikteki arama çubuğundan bir şey aradığınızda Wikipedia haber kartları gösteren yeni bir aracı test ediyor. Arama sonuçları panelin sağ tarafında görünecek ve böylelikle kullanıcılar bu malumatları görüntülemek için yeni bir sekmeye geçmek zorunda kalmayacak.

Facebook'ta bir kişiyi aradığınız hengam, birebir anda Wikipedia sahifesine da erişebileksiniz

Örneğin; yukarıdaki ekran manzarasında de gördüğünüz üzere, arama çubuğunda ABD Yöneticisi Donald Trump’ı arattığınızda, ekranın sağ tarafında onunla ilgili Wikipedia malumat kartı bölge alıyor. Orta kısımda ise Trump’ın bağlı olduğu aktüel makaleler bulunuyor. 

Facebook, Wikipedia entegrasyonu ile kullanıcıların platformda geçirdiği vadeyi artırmak istiyor. Son periyotta gençlerden çok, orta yaşlı kişilerin uğrak noktası haline gelen içtimaî medya devi, bakalım yeni arama özelliğinden beklediği randımanı alabilecek mi?

Facebook, özelliğin test edildiğini doğruladı lakin ne devir tasarrufa sunulacağını söylemedi

Bu arada Facebook, yeni aracın mobil ve masaüstü sürümleri ve iOS pratiğinde test edildiğini doğruladı, ama ne devir halka sunulacağı konusunda kesin bir tarih vermedi. Yeniden de bu özellik için çok çokça beklemeyeceğimizi varsayım ediyoruz. 

Popülerlik manasında sahibi olduğu Instagram’ın gerisinde kalsa da, rakamsal olarak hala yerkürenin en büyük içtimaî medya platformu olma tezini elinde bulunduran Facebook, evlatların arkadaşları ve aileleri ile daha inançlı muhabere kurmasını sağlayacak Messenger Kids’i dün itibarıyla Türkiye’de de yayınlamıştı. Hususa ait detaylara buradan ulaşabilirsiniz. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.