Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Facebook Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü Patenti Ortaya Çıktı

0 4

Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlükleri üzerinde ağır bir çalışma gerçekleştirdiği bilinmekle bir arada artırılmış gerçeklik gözlükleri geliştiren tek şirket Apple değil. Çünkü Facebook da bu teknolojiye büyük değer veriyor.

Daha evvel ortaya çıkan söylentiler, toplumsal medya devi Facebook’un Rayban’le bir arada bir artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde çalıştığını gösteriyordu. Artık ise Facebook’un geliştirmeye devam ettiği AR gözlüğü Facebook Glass'ın patenti ortaya çıktı. 

Facebook Glass patenti, gözlük hakkında yeni malumatlar sunuyor.

Facebook’un artırılmış gerçeklik gözlüğü hakkında bugüne kadar çok az haber ortaya çıktı. Velev yalnızca Facebook'un bu türlü bir gözlük üzerinde çalıştığını biliyoruz desek alanıdır. Yayınlanan patent ise Facebook Glass hakkında bilinmeyen birtakım detayları gösteriyor.

Facebook Glass patenti, gözlüğün derinliği ve arayı algılayabilmek için akıllı telefonlarda kullanılanlardan farklı teknikler kullandığını gösteriyor. Gözlüğün kullandığı teknolojiler, artırılmış gerçeklik araçları ve fotoğrafçılık için yararlı pratiklerin ortaya çıkmasını sağlayabilir. 

Facebook Glass patenti

Akıllı telefonlarda, AR tatbikleri için ToF sensörleri yahut lazer odaklama sensörleri kullanılıyor. Lakin bu iki sensörün de farklı dezavantajları bulunuyor. Facebook, bu nedenle artırılmış gerçeklik gözlüklerinde farklı bir yöntem uygulamış görünüyor. 

Facebook Glass patenti, gözlüğün üç farklı teşebbüs deseni oluşturan ve üçünün en düzgününü seçen mercekle bir kamerayı gösteriyor. Bu kamera, Facebook Glass’ın AR uygulamalarında çok daha âlâ bir performans sergilemesini sağlayabilir. 

Patentte birebir devranda Facebook Glass’ın camlarının, doktorlar tarafından tavsiye edilen numaralı camlar için münasebetli olmayacağını da gösteriyor. Bu nedenle Facebook Glass, reçeteli gözlük kullananların tasarrufu için müsait olmayabilir. 

Hakkında çok az şey bilinen Facebook Glass, Facebook’tan bir açıklama yapılmadığı için hala söylenti seviyesinde bulunuyor. Ortaya çıkan patent de yalnızca toplumsal medya devinin gözlük üzerinde çalıştığını gösteriyor. Ama Facebook, üzerinde bir vade çalışma yaptıktan sonra artırılmış gerçeklik gözlüğü çalışmasını rafa kaldırmış olabilir. Öteki patent haberlerinde de söylediğimiz üzere Facebook Glass’ın üretiminin başlaması için Facebook’tan gelecek bir açıklamayı beklemek gerekiyor. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.