Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Facebook Çalışanlarından Zuckerberg’e Tenkit

0 16

Amerika Birleşik Devletleri’nde George Floyd cinayetinin akabinde protestolar her geçen gün artmaya devam ediyor. Yönetici Trump’ın protestoculara yönelik “Yağma başlarsa ateş açılır” laflarıyla protestolar düzgünce ateşlenirken Başkan Trump’ın bu kelamları önünde reaksiyonsuz kalan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ise tenkit oklarının amacı hâline geldi.

Facebook’a ve Zuckerberg’e karşı birinci eleştiriyi yöneltenlerden biri, şirketin kendi eser idare yöneticisi Jason Toff oldu. Twitter hesabından yaptığı açıklamada Trump’ın son kelamları önünde Facebook’un harekete geçmemesini eleştiren Toff, bu durumdan rahatsız olduğunu ve birden fazla iş arkadaşının benzeri formda düşündüğünü söyledi.

Facebook çalışanları, Mark Zuckerberg’ü hedef aldı:

Toff, Zuckerberg ile tıpkı fikirde olmayan tek Facebook çalışanı değil. Toff’un tweet’inin akabinde gayri pek çok Facebook çalışanı da Zuckerberg’ü ve Facebook’u eleştiren paylaşımlarda bulunmaya başladı. Facebook’ta yazılım mühendisi olan Lauren Tan, içinde bulundukları konumdan duyduğu hoşnutsuzluğu şu cümlelerle açıkladı: “Facebook’un Trump’ın şiddeti teşvik edici paylaşımını kaldırmak konusundaki etkisizliği, burada çalışmaktan utanmama neden oluyor. Buna mutlaka katılmıyorum. İşimin teknik kesimlerinden ve akıllı/nazik beşerlerle çalışmaktan keyif alıyorum lakin bu gerçek değil. Sessizlik kabahattir.”

Facebook çalışanları arasında sesini duyurmaya çalışanların sayısı hayli çokça. Bu isimlerden biri olan Facebook Eser Araştırma ve Geliştirme ekibinden Jason Stirman, Trump’ın söylemleri önünde sessiz kalan Zuckerberg’ü şu laflarla eleştirdi: “Ne yapacağımı bilmiyorum ama hiçbir şey yapmamanın kabul edilemez olduğunu biliyorum. Ben, Trump’ın son günlerde açıkça şiddete teşvik eden paylaşımları hakkında Mark’ın hiçbir şey yapmama kararına tamamıyla katılmayan bir Facebook çalışanıyım. Facebook içinde yalnız değilim. Irkçılık konusunda tarafsız bir konum yoktur.”

Twitter, Trump’ın tweet’ini anında gizlemişti:

Twitter, Trump’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı paylaşımı 'şiddeti teşvik ettiği' gerekçesiyle anında gizlemişti. Twitter’ın bu hamlesine karşı ne Facebook ne de Facebook’un sahibi olduğu Instagram, paylaşımı gizlemeyi tercih etmedi.

Bu mevzuda konuşan CEO Mark Zuckerberg, Fox News’e verdiği bir röportajda “Facebook hakikatin hakemi olmamalı” diyerek paylaşımların gizlenmeyeceğini belirtti. Bunun akabinde geçtiğimiz cuma günü Lider Trump’ı aradığı söylenen Zuckerberg, Axios’a nazaran Trump’a kendisinin 'tonu ve söylemi' hakkındaki telaşlarını lisana getirdi ve yöneticinin Facebook’u güç bir duruma soktuğunu söyledi.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.