Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Facebook Deepfake Detection Challenge’ın Sonuçları

0 16

Içtimaî medya devi Facebook, giderek artan deepfake görüntü tehdidiyle savaş etmek için geçtiğimiz yılın eylül ayında ‘Deepfake Detection Challange’ ismi verilen bir yarış başlatmıştı. Aradan geçen yaklaşık bir yılın ve 2.000’den ziyade yarışmacının akabinde firma, bugün itibarıyla müsabakanın kazananlarını duyurdu.

Deepfake içerikler, içtimaî medya platformlarına inanılmaz büyük bir sorumluluk yüklüyor. Bu teknolojiyle birlikte devlet yöneticileri yahut tanınmış kimseler, esasında söylemedikleri bir şeyi söylemiş ya da yapmadıkları bir şeyi yapmış üzere gösterilebiliyor. Facebook da bu sebeple rahatsız edici olabilecek yapay ve manipüle edilmiş içerikleri otomatik olarak tespit edip yanlış malumatla savaş etmeyi amaçlıyor.

Deepfake nedir?

Yapay zekâ teknolojisiyle oluşturulan deepfake görüntüleri, kimselerin ağız ve yüz hareketlerinden yola çıkarak mimik ve hareketlerini algılıyor. Yapay zekâ, elde edilen bu dataları işleyerek karmaşık bir algoritma oluşturuyor. Bu algoritmaysa kendisine verilen görselleri tıpkı mimikler ve tabirlerle güncelleyip nihayetinde kusursuz denebilecek bir montajlama ortaya çıkıyor.

Günümüzde ünlü insanları absürt sahnelere koyarak cümbüş gayeli kullanılabilen bu teknoloji, bilhassa çevre medyada bir propaganda aracı olabiliyor. Yapay ve manipüle edilmiş bu görüntüler, kitleleri kışkırtabileceği için kimi kimseler tarafından tehlikeli kabul ediliyor.

Facebook, Deepfake Detection Challenge için 10 milyon dolar harcadı:

Facebook, müsabaka boyunca 3.500’den ziyade aktör kullandı ve yaklaşık 10 milyon dolar harcadı. Kaydedilen görüntülerde başkaca rastgele bir algoritmayı zorlamak için kimi dikkat dağıtıcı değişiklikler de yapıldı. Bu mevzuda konuşan Facebook CTO’su Mike Schroepfer, bu medyaları çekerken platformlarda paylaşılan görüntü cinslerine ehemmiyet verdiklerini ve bu sebeple profesyonel koşullarda çekim yapmadıklarını söyledi.

Birinci etapta kullanılan algoritmalar çok yeterli sonuçlar vermedi fakat birtakım ayarlardan sonra geçersiz içeriklerin tespitinde %80’in üzerinde doğruluk orantısına ulaşıldı. Bu noktada sonuçların iddia ettiğinden daha başarılı olduğunu belirten Facebook CTO’su Mike Schroepfer, kazanan modellerin %82 doğruluk orantısıyla çalıştığının da altını çizdi.

Deepfake Detection Challenge’da kazanan modeller, kesimin geri kalanını harekete geçirmek için açık kaynaklı hâle getirilecek. Yani herhangi bir yazılım mühendisi koda fiyatsız bir formda erişebilecek.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.