Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Facebook, Devlet Denetimli İçerikleri Etiketlemeye Başladı

0 8

Facebook, yaklaşık 8 ay evvel devlet denetimli içerikleri etiketlemeye başlayacağını duyurmuş lakin şimdi pratiğe geçmemişti. Dev şirket, bugün yaptığı bir açıklamayla nihayet bu etiket sistemini kullanmaya başlayacağını söyledi. Facebook tarafından aktarılan malumata göre bugünden itibaren külliyen ya da kısmen hükûmetlerin kontrolü altında olan medya kuruluşları etiketlenecek. Böylelikle kullanıcılar bu durumdan haberdar olabilecek.

Etiketler; Reklam Kitaplığı ve Sayfalar gibi birkaç farklı meydanda görünür olacak. Buna ek olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan kullanıcılar Haber Akışı kısmındaki yayınlarda bu etiketleri görebilecek. Facebook, başkaca devletler tarafından denetim edilen medya kuruluşlarından gelen reklamları da etiketlemeyi planladığını duyurdu.

Reklamlar da etiketlenmeye başlanacak:

Facebook 2020’de gerçekleşecek ABD seçimlerinin şeffaf halde meydana gelmesi için daha evvel de birkaç pratik yapacağını açıklamıştı. En son gelen devlet denetimli medyadan yapılan reklamların etiketlenmesi planının da bu yüzden konuşulduğu söylendi. Şirketin bir medya kuruluşunun devlet denetiminde olup olmadığını denetim etmek için 65’ten ziyade bilirkişiyle çalıştığı belirtiliyor. Bu mütehassıslar arasında medya, idare ve insan hakları mütehassısları olduğu bildiriliyor.

Aktarılana nazaran şirket, bu etiketi koyabilmek için pek çok durumu kıymetlendirme altına alıyor ve bu sırada kelam konusu kurumların bağımsızlığını korumak hedefiyle rastgele bir önlemlerinin olup olmadığını da göz önünde bulundurmayı ihmal etmiyor. Tüm bunlara ek olarak Facebook, bu etiketlemenin neden beklenenden daha uzun sürdüğüyle ilgili bir açıklama yapmış değil.

Facebook, soruları karşılıksız bıraksa da etiketlemenin gecikmesinin ardında farklı medya kuruluşlarının bağlı bulundukları devletlere olan uzaklığının olduğu konuşuluyor. Rusya’nın RT ve Çin’in Xinhua medya kuruluşları, devlet propagandasında tesirli olurken İngiltere’nin BBC ve Kanada’nın CBC kuruluşlarınınsa kendi hükûmetlerine biraz daha aralıklı durduğu biliniyor. Yeni tatbikin münasebetleri kadar kullanıcılar tarafından alacağı reaksiyonlar de merak ediliyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.