Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Facebook Hesabını Kalıcı Olarak Silme Nasıl Yapılır? – 2020

0 19

Bir devrin tanınan içtimaî medya platformu Facebook, hala 2.6 milyar kullanıcıya sahip olsa da, münhasıran son yıllarda yaşanan skandallardan sonra, bir oldukça gözden düştü. Facebook hesabını silmek yani kalıcı olarak kapatmak giderek yaygınlaşan bir süreç haline geldi. Siz de Facebook hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. 

Facebook hesabını kalıcı olarak silme süreci aslında son radde kolay. Ancak unutmamanız gereken en değerli nokta bu sürecin geri dönülemez olduğudur. Şayet sırf Facebook’tan sıkıldıysanız hesabınızı süreksiz olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Sizin için Facebook hesabını kalıcı olarak silme süreci nasıl yapılır sorusunu yanıtladık ve bilmeniz gereken detayları açıkladık.

Facebook hesabı nasıl silinir? Facebook hesabını kalıcı olarak silme süreci:

  • Adım #1: Buradaki Facebook hesap silme linki ile süreç sahifesini açın.
  • Adım #2: Facebook hesap haberlerinizle giriş yapın.
  • Adım #3: “Bilgilerini indir” butonu ile hesabınızdaki kayıtlı paylaşımları indirebilirsiniz.
  • Adım #4: Altta göreceğiniz “Hesabı sil” butonuna tıklayın.
  • Adım #5: Facebook hesap şifrenizi girin.
  • Adım #6: “Devam” butonuna tıklayın.
  • Adım #7: “Hesabı sil” butonuna tıklayarak süreci onaylayın.
  • Adım #8: Süreç tamam.

Silmek istediğiniz Facebook hesabınıza 30 gün içinde yine giriş yapmadığınız ve Facebook hesabını kalıcı olarak silme sürecini iptal etmediğiniz takdirde, Facebook hesabınız kalıcı olarak silinecek. Hesabı aktive etmemek için Facebook hesabınızla giriş yaparak kullandığınız gayrı tatbikler ile olan ilişkiyi da kesmelisiniz. 

Şayet Facebook hesabını kalıcı olarak silme süreci yerine hesabı muvakkat olarak devre dışı bırakmak istiyorsanız Facebook hesap silme linki üzerinden ulaşacağınız sahifedeki “Hesabı dondur” butonunu kullanarak dilediğiniz devir açmak üzere Facebook hesabınızı dondurabilirsiniz. Bu süreç sonrası kimse hesabınızı göremez ve sizinle muhabereye geçemez fakat haberleriniz kaybolmaz.

Facebook pratiklerini silme:

Pek çok internet sitesine ve tatbike kayıt olurken “Facebook ile kayıt ol” butonu görebilirsiniz. Facebook hesap haberlerinizle basitçe kayıt olduğunuz bu internet sitesi ve pratiklere hesabınızı sildikten sonra giriş yaparken kasvet yaşayabilirsiniz.

Bu türlü bir durumun önüne geçmek için Facebook hesap haberlerinizle giriş yaptığınız internet sitesi ve pratiklerdeki hesap haberlerinizi değiştirmelisiniz. Tıpkı halde silmek istediğiniz Facebook hesabınızı aktive etmemek için de öbür tatbikler ile hesabınızdaki ilişkiyi kesmelisiniz.

Facebook internet sitesinden ya da iPhone (iOS) ve Android cihazlarınızdaki Facebook mobil tatbikleri üzerinden hesabınızla ilişkili pratikleri kaldırabilirsiniz. Pratik Ayarları’na girerek burada tüm temasları görebilir, düzenleyebilir ya da kaldırabilirsiniz. 

Facebook hesabı silinince ne olur?

Facebook hesabını kalıcı olarak silme sürecini Facebook derhal uygulamaz. Kullanıcıya 30 günlük bir vade tanır. 30 gün içerisinde hesap haberlerinizle yine giriş yaparak ve silme sürecini iptal ederek Facebook hesabınızın kalıcı olarak silinmesini engelleyebilirsiniz.

Facebook kalıcı hesap kapatma konusunda kararlıysanız, 30 günün ahir hesabınız kalıcı olarak silinir ve bir daha hesabınıza ulaşamazsınız. Ama hesabınızdaki malumatlar, paylaşımlar üzere olgular Facebook sunucularında 90 gün daha saklanmaya devam eder.

Başkanı olduğunuz Facebook sahifeleri ve öbekleri da hesabınızla birlikte silinir. Şayet bu sahifelerin ve öbeklerin silinmesini istemiyorsanız silme sürecinden evvel bu kümelere ve sahifelere yeni bir başkan eklemelisiniz. 

Facebook’ta içinde olduğunuz lakin hesabınıza dahil olmayan Messenger iletileri üzere olgular silinmez. Yani, arkadaşlarınızla ya da öbür Facebook hesaplarıyla yaptığınız görüşmeler hesabınız silinse bile karşı tarafta kayıtlı durumda kalabilir. Tıpkı biçimde “Herkese açık” olarak yaptığınız paylaşımlar Facebook’ta kalabilir, arama motorlarında ya da üçüncü insanlara ilişkin internet sitelerinde görünebilir. 

Facebook hesabınız silinse bile haberlerinizi saklıyor mu?

Bu soruya kesin olarak “Hayır” karşılığı vermek mümkün değil. Silme süreci sonrası 30 gün içinde giriş yapmazsanız hesabınız siliniyor ve sonra 90 gün daha malumatlarınız saklanıyor. Yekun 120 gün ahir Facebook hesabınıza ilişkin tüm malumatlar siliniyor, ancak hesabınıza bağlı olmayan haberler hala internet yerküresinde görünür olabilir.

Kimi Facebook öbeklerinde yaptığınız paylaşımlar ve gayrı kullanıcılara gönderdiğiniz iletiler saklı kalabilir. Birebir formda “Herkese açık” olarak yaptığınız paylaşımlar da arama motorlarında ya da üçüncü şahıslara ilişkin internet sitelerinde görünebilir.

Misal bir done saklama konusu kullanıcı alışkanlıkları için de makbul. Mahsusen Google mail adresinizle kayıtlı olduğunuz Facebook hesabı üzerinden giriş yaptığınız vesair internet sitelerindeki alışkanlıklarınıza dair datalar saklı kalabilir. Örnek vermek gerekirse yeni bir Facebook hesabı açtığınızda ya da Google reklamlarında eski kullanıcı alışkanlıklarınızla bağlı tanıtımlar görebilirsiniz. 

Neden “Facebook hesabımı silmek istiyorum”?

Facebook, kurulduğu 2004 yılında beri en çok kullanıcıya sahip ve en bilinen çevre medya platformlarından bir tanesi. Kimi kullanıcılar için noktası munfasıl olsa, günümüzde Facebook noktasına tercih edilen pek çok yeni içtimaî medya platformu var. Bu kadar çok muadili bulunan Facebook’un popülerliği de giderek azaldı.

Facebook hesabınızı silme nedenlerinden biri eski popülerliğinde olmaması olabilir. Yenilikleri oradan takip edemiyor, sosyalleşemiyor ya da platform artık sizin gereksinimlerinizi karşılamıyorsa ve canlı bir kullanıcı değilseniz Facebook hesabınızı silmemeniz için bir neden yok. Akıllarda oluşan sair bir sorun ise güvenlik meseleleri.

Son yıllarda yaşanan büyük skandallardan sonra kullanıcılar artık Facebook’a eskisi kadar güvenmiyorlar ve bu nedenle de hesaplarını silmek istiyorlar. Elbette, bu bahiste hak verilmeli ancak unutmayın; Instagram ve WhatsApp'ın sahibi de Facebook. Yani güvenlik ile ilgili telaşlarınız nedeniyle Facebook hesabını kalıcı olarak silme sürecini uygulayacaksınız, bunu öbür platformlarda da yapmayı düşünebilirsiniz. 

Instagram ve WhatsApp hala hayli tanınan platformlar. Bu nedenle hesaplarınızı silme konusunda emin olmayabilirsiniz. Kullanıcı alışkanlıklarınızı süratli bir formda değiştirmeniz güç olabilir. Bu noktada yapabileceğiniz en değerli şey, hususî iletileriniz dahil, platformlar üzerinden yaptığınız tüm paylaşımlarda dikkatli olmak. 

Instagram hesabı nasıl silinir?

Facebook’un sahibi olduğu Instagram ve WhatsApp üzere platformlardaki hesaplarınız Facebook hesabını kalıcı olarak silme sürecinden etkilenmeyecektir. Bu platformlarda bulunan hesaplarınızı silmek için farklı bir süreç uygulamalısınız. Instagram hesabı nasıl silinir sorusunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Sizin için Facebook hesabını kalıcı olarak silme süreci nasıl yapılır sorusunu yanıtladık ve bilmeniz gereken detayları anlattık. Kalıcı olarak kapatma sürecinin geri dönülemez olduğunu ve kararlıysanız, kaybetmek istemediğiniz datalarınızı yedeklemeyi unutmayın.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.