Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Facebook Messenger, Artık Dolandırıcıları Tespit Edecek

0 14

Yerküre genelinde 2 milyardan çokça kullanıcıya mesken sahipliği yapan Facebook, Messenger kullanıcılarını dolandırmak isteyen berbat niyetli kimseleri tespit etmeyi ve engellemeyi hedefleyen yeni bir özellik duyurdu. ABD’li şirkete nazaran kelam konusu özellik, kuşkulu aktiflikleri bulunan hesapları tarıyor ve kısa müddette çok sayıda arkadaş ve ileti isteği gönderen hesapları tespit etmek için makine tahsilini kullanıyor.

Birebir hengamda 18 yaşın altındaki kullanıcılara kuşku uyandıracak sayıda arkadaşlık isteği gönderen hesapları da mercek altına alan özellik, çok değerli bir algoritma değişikliğine işaret ediyor. Şayet algoritma karşı tarafta kuşkulu bir aktiflik algılarsa, kullanıcıyı engelleyebileceğiniz yahut bildiri isteğini reddebileceğiniz bir ihtar gösteriyor. 

Geçtiğimiz mart ayında kimi Android kullanıcılarına sunulan ve test edilen özellik, önümüzdeki haftalarda iOS ve Android platformundaki tüm kullanıcılar için yayınlanacak. Facebook, makine tahsilinden güç alan yeni özelliği ile küçük yaştaki kullanıcıları beğenilmeyen niyetli insanlardan müdafaayı ve kişileri dolandırmayı amaçlayan kimseleri engellemeyi amaçlıyor. 

Özelliğe dair bir açıklama yapan ABD’li içtimaî medya devi, “Yeni özelliğimiz, 18 yaşın altındaki kişilerin, bir yetişkinle etkileşime girerken dikkatli olmalarını sağlamanın yanı sıra, bir iletiye karşılık vermeden evvel onlara farkındalık kazandırıyor” dedi. 

Algoritmanın büsbütün makine tahsilinin denetiminde olacağını söyleyen Facebook, hesapların taranma sürecinde kişilerin hizmet almayacağını ve kimsenin hassas malumatları görmeyeceğini belirtti. 

Bu arada Facebook, geçtiğimiz hafta Messenger pratiği içinden erişilebilen yeni görüntü konferans özelliği Rooms’u tüm yerkürede yayınlamıştı. Yakında WhatsApp ve Instagram entegrasyonu da kazanacak olan hizmet, 50 iştirakçiye kadar imajlı sohbet imkanı sunuyor. Toplumsal medya devi, Facebook hesabı olmayanların dahi kullanıcılara davetiye göndererek görüşmelere davet edebileceğini belirtmişti. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.