Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Facebook, Messenger’da Face ID ile Doğrulamayı Deniyor

0 7

Apple’ın cihazlarında kilit sistemi için önünüze sunulan en uygun seçenek muhtemelen Face ID’dir. Bu yol sayesinde telefonunuz sizin yüzünüzü onaylamadığı sürece kilitlenen içeriği açmaya müsaade vermez. İşte öteki güvenlik usullerine nazaran daha güzel çalışan Face ID, şu anda Facebook tarafından deneniyor.

Facebook, kullanıcıların Messenger tatbikini kilitlemeleri için Face ID ile testler yapmaya başladı. Şirket, pratik kilitleme ekranında Messenger’ın Face ID ile kilitlenmiş olsa bile bildirilere bildirimler kısmından yanıt verileceğini belirtti. Yani Face ID, pratiğe onaysız girmenizi engelleyecek olsa da bildirimler kısmında gözüken iletilerin görünmesine ve cevap verilmesine ket olmayacak.

Gelen aramalar cevaplanabilecek:

Bunun yanı sıra Messenger, Face ID ile kilitlendiğinde gelen aramalar da bu durumdan etkilenmeyecek. Kullanıcılar, Messenger üzerinden gelen aramaları Face ID onayıyla pratik kilidini açmaya gerek kalmadan cevaplandırabilecek. Ayrıyeten kullanıcılar, Face ID’nin Messenger kapandıktan ne kadar müddet sonra tekrar faal olacağını da Ayarlar kısmından ayarlayabilecek.

Facebook, Face ID ile Messenger kilitleme özelliğini şu anda sadece hudutlu sayıdaki iOS kullanıcısıyla birlikte test ediyor. Bir Facebook çalışanına nazaran şirket, kişilerin kişisel iletilerini müdafaaları ve denetim etmeleri ismine onlara daha çokça seçenek vermek istiyor. Facebook’un bu pratiğinin ne devir tüm kullanıcılar için kullanılabilir hâle geleceği şimdi bilinmiyor.

Facebook Messenger, Face ID yolu kullanılarak doğrulama yapılan birinci tatbik olmayacak. Şu anda ‘Signal’ isimli iletileşme pratiği, Face ID ile doğrulamayı kullanıyor. Iletileşme pratiklerine gelen yeni doğrulama teknikleriyle yaptığınız mesajlaşmaların gayrı beşerler tarafından görülmesi çok daha sıkıntı hâle geliyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.