Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Facebook Tanınan Sahifelerin Kimliklerini Doğrulayacak

0 19

Içtimaî medya platformları aslında hayatımızın nispeten içindeydi lakin koronavirüs pandemisi sebebiyle bu platformlar ömrümüze uygunca dahil olmayı başardı. Hanede kalınan günlerde dışarıya açılan bir pencere olarak kabul edilen bu platformlar üye sayılarını katlayarak artırdı. Bu platformlardan bir tanesi de en büyükler arasında sayılan Facebook. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg her geçen gün büyüyen yapının zarar görmemesi ismine birtakım yeni doğrulama adımları getirileceğini açıkladı.

Zuckerberg’in bahsettiği doğrulama adımları aslında ferdi kullanıcılardan çok tanınan sahifelerin ardındaki insanları ilgilendiriyor. Yüz binlerce kişinin takip ettiği sahifeleri yönetenlerin ne üzere bir maksat taşıdığının bilinmesi gerektiğini savunan başkan bu sürecin yakın devranda yapılmaya başlanacağını duyurdu. Zuckerberg’in bu açıklamasının süratle yaklaşan 2020 yılı Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri yüzünden verilmiş bir karar olduğu konuşuldu.

Kimliklerin doğrulanması değerli:

Sahife başkanlarının kimlik malumatlarının aslında kim olduklarından daha çok seçimle ilgili rastgele bir kampanyanın modülü olup olmadıklarının anlaşılabilmesi bakımından alınacağı icmalleri yapıldı. Açıklamanın geçtiğimiz hafta ABD Yöneticisi Trump’ın Twitter’a karşı başlattığı arbedenin sonrasında gelmesi manidar bulundu. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg verdiği röportajda içtimaî ağların ve genel olarak kişisel şirketlerin hakikat hakemliğine soyunmaması gerektiğini gelgelelim gelinen noktada kimi müdahalelerin de yapılması gerektiğini vurguladı.

Zuckerberg birebir devranda siyasi konuşmaların demokrasinin en hassas modüllerinden biri sayıldığını ve bu mealde siyasetçilerin ağzından çıkan her lafın çok kıymetli olduğunu da belirtti. Yapılan açıklama bakıldığında şirketin platform üzerinde yayınlanan içeriklerin gerçek insanlar tarafından paylaşılıp paylaşılmadığına epeyce ehemmiyet verdiği tefsirleri yapılıyor. Kimlik doğrulama sürecine öncelikle viral hale gelen geniş kitleye sahip hesaplarla başlanacağı söyleniyor.

Yapılacak doğrulama sonucunda testi tamamlayan hesapların tıpkı formda devam edebileceği, kimlik doğrulamasında başarısız olan hesaplar içinse farklı bir yol izleneceği aktarılıyor. 2. seçeneğin gerçekleşmesi durumunda Facebook o hesaplardan gönderilen içeriğin görünürlüğünü kısıtlayacak ve viral hale gelme bahtını azaltmış olacak.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.