Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Facebook, Yasaklı Bir Mevzu Etiketinin Mahzurunu Kaldırdı

0 21

Facebook, hem Instagram hem de Facebook'ta mart ayı başında Hindistan’daki bir inanış olan Sihizm’e mensup kişilerin kullandığı #sikh etiketi engellemişti. Etiketin engellenmesinin akabinde mevzuyla ilgili paylaşımda bulunan toplumsal medya kullanıcıları, geri bildirimlerde bulunarak etiketin yeniden açılmasını istediler.

Yaklaşık üç aylık yasağın akabinde dün Facebook, #sikh etiketiyle ilgili açıklama yaptı. Facebook’un açıklamasında etiketin yanlışlıkla engellendiği belirtildi ve “Sorunu araştırdık ve ekiplerimiz tarafından yanlış bir formda gözden geçirilen bir raporun akabinde 7 Mart’ta bu etiketin yanlışlıkla engellendiğini tespit ettik” denildi. 

Açıklamanın ardından etiket Instagram’da tekrar tasarrufa açıldı. Facebook da ise etiketin yine tasarrufa açılması biraz daha uzun sürdü. Kullanıcılar, sikh etiketinin Facebook'un açıklamasından birkaç saat sonra anca tasarrufa açıldığını bildirdiler. 

Facebook #sikh etiketinin yanlışlıkla yasaklandığını açıklasa da engelin neden 3 ay boyunca sürdüğünü belirtmedi. Instagram açısından bakıldığında ise bu hadise birinci değil. Daha evvel de Instagram’da kimi etiketler yanlışlıkla engellendi. 

En son bu haftanın başında kullanıcılar, ABD’de devam eden hareketlerin toplumsal medya ayağı sayılabilecek #blacklivesmatter etiketini bir mühlet kullanamadılar. Instagram’dan bahis ile ilgili yapılan açıklamada etiket üzerinde çalışmaya devam edildiği, etiketi kullanmada sorun yaşayan sayısının azaldığı belirtildi.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.