Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Facebook’tan Afrika’ya 37 Bin Kilometre İnternet Altyapısı

0 29

Bilişim teknolojileri yerkürenin geniş bir kısmında kullanılıyor olsa da birebirini Afrika’nın tamamı için söylemek pek de mümkün değil. Kıtanın genel imkânsızlıkları nedeniyle teknoloji altyapısı epeyce istenilmeyen durumda. 

Nahiye için üretilen ucuz ve kolay teknolojik cihazların tam verimlilikle kullanılmasının önündeki en temel kösteklerden biri de internet altyapısının epey ehliyetsiz olması. Telekomünikasyon şirketleri ve Facebook, bu sorunu çözmek ismine adımlar atmaya hazırlanıyor.

Afrika’ya 37 bin kilometrelik altyapı:

Vodafone, Çin’den Mobil International, Mısır’dan Telecom üzere şirketler ve Facebook tarafından yapılacak olan çalışmaya '2Africa' adı verildi. Bu girişim kapsamında, kıtanın kıyıları boyunca deniz altından 37 bin kilometre boyunca internet kablosu çekilecek.

Deniz altı internet hattının döşemesini Alcatel Submarine Networks gerçekleştirecek. Hat, İspanya’dan başlayacak ve Süveyş Kanalı’nın altından geçerek kıtanın doğusuna yönelecek. Güneye sahih kıta boyunca uzayacak olan hat, Ümit Burnu’ndan döndükten sonraysa kıtanın batısını saracak. Hattın gayrı ucuysa İngiltere’de son bulacak.

Facebook girişimden umutlu:

Facebook’un başkanları arasında mekan alan Najam Ahmed, girişim hakkında açıklamalarda bulundu. Ahmed’e nazaran bu girişim; Afrika ve Orta Doğu’nun internet temasını büyük ölçüde güzelleştirecek. Ayrıyeten yerde yükselen dijital iktisatta internet genişlemesinin desteklenmesinde de kıymetli bir adım atılacak. 

Girişimin 2024 yılına kadar tamamlanması bekleniyor. Girişimde 16 farklı Afrika devletine yekunda 21 çıkış verilecek. Bu memleketlerdeki hizmet sağlayıcılarının da yapılan açıklamaya nazaran 'tarafsız olgu merkezlerine yahut açık erişimli kablo istasyonlarına adil ve eşit temelde kapasite kazandıracağı' ifade edildi.

Facebook’un kıtada daha evvel de Güney Afrika, Uganda, Nijerya ve Demokratik Kongo’da da çeşitli yatırımlar ve altyapı iyileştirmeleri yaptığı biliniyordu. Görünüşe bakılırsa toplumsal medya devi, kıta boyunca aktifliğini artırmaya devam etmeyi planlıyor..

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.