Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Facebook’tan Birlikte Müzik Yapma Pratiği: Collab

0 13

Koronavirüs salgını nedeniyle konutlarımızda daha çok vakit geçirdiğimiz şu günlerde kişilerin en çok tercih ettiği şeylerden biri müzik oldu. Kimi şahıslar için bu, müzik dinlemek halinde olsa da pek çok kişi müzik yeteneğini geliştirdi. 

Toplumsal medya devi Facebook’un iç araştırma ve geliştirme ekibi olan NPE Team, geçtiğimiz günlerde yayınladıkları küme arama pratiği CatchUp’ın akabinde artık de insanların birlikte müzik yapabilecekleri Collab’ı duyurdu.

Uzaktan birlikte müzik yapma deneyimi:

Collab tatbikiyle birlikte firma bir sefer daha medya içeriklere odaklanıyor. Bu pratikte oburlarının yaptığı müzikleri dinleyebiliyor, diğerleriyle birlikte medyalar oluşturabiliyor ya da medyaları birbirlerine ekleyebiliyoruz. Pratikteki birtakım özellikleri TikTok’un düet özelliğinden hatırlıyoruz. 

Şu anda Collab sadece orjinal müzik medyaları yapmayı destekliyor ki bu da onu rakiplerinden ayırıyor. TikTok, Dubsmash üzere pratiklerde tatbik içerisinde mekan alan müziklerden seçimler yaparak onları kullanmak gerekiyor. 

Öte yandan bu tatbik her ne kadar müzik temelli olsa da kullanmak için müzik yeteneğiniz olmasına gerek yok. Hayli kolay şeylerle de iştirak sağlamak mümkün olabiliyor. Yalnızca ayağınızı konuma vurarak ritim tutmanız bile uygulamayı kullanabilmek için ehliyetli.

15 saniyelik görüntüler:

Collab görüntüleri sadece 15 saniyeye kadar sürebiliyor. Sonuçta bu platform, profesyonel bir müzik platformu olarak tasarlanmadı. Onun mahalline eğlenceli bir deney olarak göze çarpıyor. Yani emel kısa vadeli ve sefalı çalışmalar yapmak.

Kullanıcılar Collab oluşturduktan sonra bunu oburlarının izlemesi için yayınlayabiliyor. Ayrıyeten bu görüntüler üzerinde remix çalışmaları yapmak da mümkün oluyor gelgelelim ana müzik düzenlenemiyor, sadece medyalar düzenlenebiliyor. Ortaya çıkan ürünlerse farklı toplumsal medya platformlarında sergilenebiliyor. Bu platformlar arasında doğal ki Instagram, Facebook üzere alternatifler de yan alıyor. Şu anda sadece ABD ve Kanada'da kullanılabilen Collab'ın sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.