Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Facebook’tan Canlı Etkinlikler İçin Pratik: Venue

0 12

Geçtiğimiz günlerde kaleme aldığımız bir haberde, Facebook’un Ar-Ge ünitesi New Product Experimentation (NPE) tarafından geliştirilen CatchUp isimli sesli konferans tatbikinden sizlere bahsetmiştik. Ekip bu kere de, kullanıcıların çeşitli canlı etkinlikler sırasında kanılarını tabir edebilecekleri Venue isminde yeni bir pratik duyurdu.

Venue pratiğinde yayınlanan canlı etkinliklere;  gazeteciler, mevcut yahut eski sporcular ve hayran analistleri üzere tanınmış kişilikler yorumcu olarak katılabilecek. Ek olarak, kimi çevre medya fenomenleri de etkinlikler sırasında kullanıcılarla etkileşime girebilecek.

Yorumcular, izleyenler için etkileşimli sorular ve anketler oluşturacaklar. Aktiflik sahibi ayrıyeten aktiflik sırasında muayyen anlarda kısa sohbetler başlatabilecek. Öte yandan Venue, kullanıcıların tüm aktiflik boyunca telefonlarına yapışmalarını istemiyor. Bunun mahalline, kimi şahsi anlarda kullanıcılara bildirimler gönderilecek. 

Facebook’un Ar-Ge ünitesi NPE tarafından geliştirilen Venue’deki birinci canlı aktiflik, 31 Mayıs 2020 Pazar günü düzenlenecek olan NASCAR Cup Series yarışı Supermarket Heroes 500 olacak. Aktifliğin yorumcuları arasında FOX Sports NASCAR muhabiri Alan Cavanna ve NASCAR sürücüsü Landon Cassill üzere ünlü isimler var.

NASCAR tertibinin medya şefi Tim Clark, “NASCAR ve Venue, kullanıcılara yerkürenin dört bir yanındaki sair yarış hayranlarıyla irtibat kurmak için benzersiz ve heyecan verici bir yol sunacak. NASCAR yenilik üzerine inşa edildi ve Facebook'un NPE ekibi üzere büyük bir ortağın yeni platformuna destek verdiğimiz için çok mutluyuz” sözlerini kullandı.

Kullanıcılar, Twitter'da canlı etkinlikler hakkında sohbet ederken birbirleriyle etkileşime giriyorlar. Ayrıyeten Twitter, bir canlı aktifliği yayınladığında, kullanıcıların gayri izleyicilerin tweet'lerini basitçe görebileceği şahsi bir alan sunuyor. Facebook Live, Instagram Live, YouTube Live ve Twitch canlı medya platformları da misal deneyimler sunuyor. 

Venue, aktiflikle ilgili sohbeti ünlü insanların yönlendirmesine imkan sağlaması nedeniyle Twitter’dan ayrılıyor. Facebook, Venue'nin gelecekte NASCAR'ın dışında hangi etkinliklere konut sahipliği yapacağını açıklamadı, ama içtimaî medya devinin yeni pratiğinden bir epey ümitli olduğunu söyleyebiliriz. Bugün itibarıyla ABD’deki Android ve iOS kullanıcıları için yayınlanan Venue’nün muvaffakiyete ulaşıp ulaşamayacağını devirle göreceğiz. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.