Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Facebook’tan Irk Tartışmalarının Idaresi İçin Teklifler

0 13

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde George Floyd isimli vatandaşın polis tarafından öldürülmesi, hem ABD içinde hem de yerkürede büyük reaksiyon toplamıştı. ABD’de ve yerküre genelinde birçok devlette beşerler, ırkçılık zıddı protestolar düzenleyerek reaksiyonlarını lisana getirmeye devam ediyorlar.

ABD’de yaşanan hikaye ırkçılığın bardağı taşıran son örneği olunca birçok şirket kendi platformlarında ırkçı paylaşımları engelleme ve ırkçılığa reaksiyon çekmek üzere yeni tedbirler aldı ve kişilere tavsiyeler verdi. Irkçılığa karşı ne yapılması gerektiğine dair tavsiye veren bir şirket de Facebook oldu.

Facebook'tan tartışmaların idaresi için teklifler:

Toplumsal medya devi Facebook, platformda bir topluluğun başkanı olan bireylere topluluklarını ırkçı ve toplumsal sorunlara karşı nasıl yönetmeleri gerektiğini anlatan bir ekip teklifler verdi. Platform, bu mevzuda Facebook’un tasarrufta olan birtakım araçlarını da başkanlara önerdi.

Facebook’un başkanlara sunduğu teklifler, bir başkan olarak rastgele bir tartışmayı sonlandırmadan evvel rastgele bir bahis hakkında olduğu üzere tartışma konusunu da önemsemeniz gerektiğiyle başlıyor. Şirket, topluluğunuzun ırk ve içtimaî meseleler hakkındaki tartışmalara nasıl yaklaşması gerektiğini belirlemeniz için araştırma yapmanızı da istiyor.

Facebook’un bir gayri tavsiyesiyse topluluğunuzun başkanlarının çeşitli kişilerden oluşması istikametindeydi. Şirket, ‘etkilenen topluluklardan’ birinde olan bir kişinin başkan öbeğinde olması gerektiğini belirtti. Bu sayede topluluğunuzun daha geniş bir kitleden oluşabileceğinin de altını çizdi.

Şirket, sunduğu teklifler arasında topluluğunuzda dikkat edilmesi gereken kuralları da başkan ekibinizle hazırlamanız gerektiğine dikkat çekti. Buna nazaran topluluğunuzda hangi paylaşımların onaylanacağı, tartışmaların nasıl şekillenmesi gerektiği ve hangi üyelerin hangi durumlarda topluluktan atılması üzere vakalar için kurallar belirlenmeli.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.