Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Facebook’un Ar-Ge Ekibinden Yeni Sohbet Pratiği: CatchUp

0 20

Facebook'un geçtiğimiz yaz aylarında faaliyete geçen New Product Experimentation (NPE) ekibinin tasarladığı CatchUp isimli tatbik, arkadaşlarınızla ve ailenizle konferans görüşmeleri yapabilmenizi sağlıyor. 8 insana kadar sesli konuşma imkanı tanıyan platform, rastgele bir Facebook hesabına muhtaçlık duymadan, kişi listeniz ile entegre bir formda çalışıyor.

Manzaralı küme sohbeti pratiği Houseparty ile benzerlikler taşıyan CatchUp, kullanıcıların müsaitlik durumlarını ayarlamasını ve konuşacakları devir arkadaşlarına yahut ailelerine bildirim atmalarını sağlıyor. Konuşmaya hazır olan insanlar, tatbikin en üstünde gösteriliyor.

CatchUp, uygulamayı başlattığınızda kimin konuşmak için müsait olduğunu görmenize imkan tanıyor

Sair yandan karşılıksız davetler, alıcıların yalın bir halde denetim edebileceği sesli ileti kutusuna yönlendiriliyor. CatchUp, uygulamayı başlattığınızda kimin konuşmak için müsait olduğunu görmenize imkan tanıyor. Zati NPE ekibinin odaklandığı nokta da tam olarak bu. Kullanıcılar ayrıyeten gayri sohbet pratiklerinde olduğu üzere bu tatbikte da arkadaş ve aile öbekleri oluşturabiliyor yahut bu öbeklere katılabiliyor.

Facebook, tatbik fikrinin aslında COVID-19 salgınından evvel ortaya çıktığını, ama karantina sürecinin pratiğin gelişimini hızlandırdığını söylüyor. ABD’li toplumsal medya devinin, Messenger ve WhatsApp üzere sesli ve imajlı arama yapma yapılmasını sağlayan son kademe tanınan tatbikleri olsa da CatchUp, yalnızca rehberdeki insanlarla çalışması ve yalınlaştırılmış kullanıcı arayüzü ile nispeten farklı bir yaklaşıma sahip.

Tıpkı anda 8 kimseye kadar sesli konuşma imkanı tanıyan CatchUp, kullanıcı dostu bir arayüze sahip

Facebook Ar-Ge ekibi NPE’nin elinden şu ana kadar dört pratik çıktı: Whale, Bump Aux ve Hobbi. Ama bunların hiçbiri, kayda paha bir muvaffakiyet sağlayamadı. Facebook, CatchUp'ın oburlar pratiklerden daha ziyade talihe sahip olduğuna inanıyor. Şu anda ABD’deki sonlu sayıda iOS ve Android kullanıcısı tarafından test edilen tatbikin yayınlanıp yayınlanmayacağını devir gösterecek.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.