Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Facebook’un Giphy Satın Alımı Hakkında Soruşturma Başlatıldı

0 26

Çatısı altında WhatsApp ve Instagram üzere birçok tanınan uygulamayı barındıran içtimaî medya devi Facebook, geçtiğimiz mayıs ayında GIF üretim ve paylaşım platformu Giphy’yi tam 400 milyon dolar karşılığında satın almıştı. Bir müddettir çok konuşulan bu satın alım, İngiltere’nin yarışma kurumunun da dikkatini çekti.

Giphy’nin görüntü animasyonlarını içeren dev kütüphanesi, Facebook pratiklerinde hayli tanınan fakat tatbik; TikTok, Snapchat ve Twitter üzere Facebook’un rakibi olan öteki tanınan toplumsal medya platformlarına da hizmet sunuyor. Bu sebeple Birleşik Krallık Yarışma ve Piyasalar Otoritesi (CMA), Facebook’un Giphy’yi satın almasının rastgele bir sorun olup olmayacağını araştıracak.

Yarışma kurumu, şirketlerin birleşmesini soruşturma bitene kadar durdurdu:

Hafta içerisinde Facebook’a bir icra buyruğu gönderen yarışma kurumu, soruşturma bitene kadar şirketlerin birleşmesini durdurdu. Bu yıl mayıs ayında Giphy’yi satın aldığını duyuran Facebook, tatbikin trafiğinin yarısının, WhatsApp ve Instagram dâhil olmak üzere Facebook pratiklerinden geldiğini söylemişti.

Açıklanan 400 milyon dolar bedelindeki bu itilafın, gayri ortaklarla yapılan ittifakları etkilemeyeceği duyurulmuştu. Buna karşın CMA, satın almanın 'yarışmanın değerli ölçüde azalmasıyla' sonuçlanıp sonuçlanmayacağını araştırdığını söyledi. Başlatılan soruşturmanın ne hengam karara bağlanacağına dair rastgele bir açıklama yapılmadı. Bununla birlikte araştırmaların en azından 3 Temmuz tarihine kadar süreceği ve bu süreçte Giphy’nin CMA’dan evvelce yazılı müsaade almadıkça işçisini ve teknolojisini Facebook’tan münferit tutması gerektiğine karar verildi.

Husus hakkında açıklama yapan bir Facebook sözcüsü, Giphy’nin kişilere daha ziyade özellik ve araç vererek Instagram’ın sunduklarını geliştirdiğini söyledi. Ayrıyeten Facebook’un daha evvel belirttiği üzere Giphy kullanan gayrı şirketlerin platforma erişimini kaybetmeyeceği de tekrarlandı.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.