Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Farelerdeki DPI Nedir, Aslında Ne İşe Yarar?

0 15

Bir fare satın alırken en çok dikkat edilen teknik özelliklerin başını çeken DPI, fareyi profesyonel manada kullanan pek çok kullanıcı için oldukça değerli. Pekala nedir bu DPI? Son vakitlerde mahsusen oyuncuların lisanlarından düşürmedikleri DPI ayarı nasıl yapılmalı? Yüksek DPI her vakit için gerekli mi? 

Biz de Webtekno olarak bu ve bunun üzere pek çok sorunuzun karşılığını bulabileceğiniz bir rehberle birlikte siz okuyucularımızla birlikteyiz. İsterseniz lafı daha çokça uzatmadan sizi rehberimizle başbaşa bırakalım.

Fareler için DPI nedir?

Bir çözünürlük ünitesi olan DPI’ın açılımı ingilizce “Dot Per Inch” sözlerinin kısaltmasından geliyor. Yani “inç başına düşen nokta” olarak Türkçe’ye çevirebiliriz. Mouse DPI bedeli ise mouse hassaslığı ve hassasiyetini ölçmek için kullanılan bir kıymettir. DPI, mouse’un okuyacağı nokta manasına gelmektedir. Mesela bir farede DPI ne kadar yüksek olursa bilin ki o fare noktaları çok daha uygun okuyabiliyor demektir. Örnek olarak 6400 DPI, inç başına 6400 nokta düştüğünü bize belirtir. Bu da bize farenin çözünürlüğünü belirtir.

Teoride bir farede 1600 DPI varsa, farenizi 2,54 cm (1 inç) hareket ettirirseniz, fare işaretçisi 1600 piksel hareket edecektir. DPI ne kadar yüksek olursa, fare o kadar hassas olur. Yani, fareyi küçük bir kesim bile hareket ettirirsiniz, işaretçi ekran boyunca büyük bir aralık hareket eder. DPI, oyun fareleri için uygun bir pazarlama aracıdır. DPI'nın değerli olup olmadığı bir efsanedir. Aslında, birçok rekabetçi 1. şahıs nişancı oyunu oyuncusu fare DPI'larını 1200'e velev 800'e ayarlar. Isterseniz DPI nedir detaylı olarak Logitech mühendisinden dinleyelim:

Faremin DPI'nı nasıl bulabilirim?

Ilmî bir ekipmanınız olmadığı sürece kesin kıymetleri bulmanın kolay bir yolu yoktur. Farenizin DPI kıymetini fakat ölçüm ekipmanlarıyla tespit edebilirsiniz. Bunun dışında tek yol fare üreticinizin fareniz ile ilgili verdiği özelliklerini inceleyerek malumat edinmektir. Şayet üreticiniz fare özellikleriyle ilgili bir haber vermemişse başta da söylediğimiz üzere ekipman olmadan farenizin DPI özelliklerini öğrenemezsiniz.

Piyasada bulunan birden fazla fare 800-1000 DPI aralığında çalışan sensörlere sahiptir. Lakin oyuncu fareleri değiştirilebilir DPI seçeneklerini kullanıcılarına  sunuyor. Çok geniş aralıklarda DPI ayarı sundukları için kullanıcılar kendilerine en mütenasip ayarı seçebiliyor ve tasarruf senaryolarına nazaran teşekkür çözünürlüklerde farelerini kullanabiliyorlar. 

USB Yoklama Suratı nedir?

Kimi üreticiler farelerin teknik dökümanlarında USB yoklama suratı isimli bir bedele de konum vermektedirler. USB yoklama suratı, bilgisayarınızın fareden gelen sinyali ne sıklıkta denetim ettiğini gösterir. Varsayılan olarak, Microsoft Windows ve Linux'da USB yoklama suratı 125 Hz'dir, yani saniyede 125 kere yahut her 0.008 saniyede bir bilgisayarınız farenizden gelen sinyali denetim eder. Birçok oyun faresi, yoklama suratını 500 Hz üzere yüksek bir sayıya, yani saniyede 500 kere denetim etmeye ayarlayabilir.

Pekala DPI ne kadar değerli?

Farelerimiz, içlerinde bulunan lazer ya da optik sensörlerle altlarındaki yüzeyi tarayarak hareket ederler. Farenin sahip olduğu çözünürlük ne kadar yüksek olursa fare küçük bir hareket yerinde o kadar ziyade hareket etmiş olur. Tasarruf ortamınıza nazaran müsait çözünürlükte bir fare seçip, satın alabilirsiniz.

Şunu unutmayın ki, yüksek DPI her devir kaliteli fare mealine gelmez. Örneğin ofis tasarrufu için çok yüksek çözünürlüğe sahip fareler sizin için sırf gereksiz bir masraf kapısı olmaktan öteye gidemeyecektir. Ek olarak kutu üzerindeki paha, farenin yalnızca o pahada çalıştığını da göstermez. Genellikle oyuncu farelerinde gördüğümüz DPI tuşları ile anlık olarak DPI arttırma yahut düşürme sağlayabiliyoruz.

DPI seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Farenin sahip olduğu DPI kıymeti ne kadar yüksek olursa, fare hassaslığı o kadar yüksek olur. Bu ayarları değiştirmek için fareler ile birlikte gelen şahsi yazılımlarla farenizin çözünürlük ayarlarını yapabilirsiniz. Pekala DPI seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Örneğin 1024×768 çözünürlükte oynuyorsanız DPI kıymetini çözünürlük bedellerinin yekunu olan 1792 ye en yakın olan kıymette seçmelisiniz. Bu biçimde farenizin denetimini en yeterli formda sağlayabilirsiniz.

Düşük bedele sahip bir fareyi yüksek bir çözünürlükte hareket ettirmeniz nispeten zordur. En yüksek hassasiyet kıymetine ayarladığınızda bile ekranın en sağından en soluna geçmeniz oldukça uzun sürecektir. Olağan bir tasarrufta bu pahalar çok çokça mana tabir etmiyor gelgelelim online oyuncular için sınırlı bir noktaya daha süratli gelmek ve bu pahası dengelemek epeyce kıymetlidir. Gelişmiş oyuncu fareleriyle gelen yazılımlar ile bu biçim ayarların tamamına erişebilirsiniz.

Fare çözünürlüğü (DPI) nasıl değiştirilir?

  • Adım #1: Kontrol masasını açın.
  • Adım #2: Sağ üstten görüntüleme ölçütünü “Büyük simgeler” seçin.
  • Adım #3: Fare’yi seçin.
  • Adım #4: İşaretçi seçeneklerinde farenin suratını değiştirebilirsiniz.

Fare çözünürlüğünüzü satın aldığınız fare ile birlikte gelen yazılımlar ile kolaylıkla değiştirebileceğiniz üzere fare üzerindeki DPI değiştirmek için atanmış tuşları kullanarak  farenizin hassasiyetini ayarlayabilirsiniz. Bu seçeneklerden hiçbirine sahip değilseniz, Windows bu mevzuda da size yardımcı oluyor. Artık isterseniz Windows üzerinden farenizin hassasiyetini kolay bir halde nasıl ayarlayabileceğinizi adım adım anlatalım.

Adım #1: Murakabe masasını açın.

Arama çubuğuna kontrol masası yazarak evvelden sıklıkla kullandığımız kontrol masasını açın. Bu sayede kolaylıkla farenizin ayarlarına erişebileceksiniz.

Adım #2: Sağ üstten görüntüleme ölçütünü “Büyük simgeler” seçin.

Teftiş masasını açtıktan sonra sağ üstte bulunan görüntüleme ölçütünü seçerek oradan da büyük simgeleri seçin. Bu sayede fare ayarlarını menüde bulabilirsiniz.

Adım #3: Fare’yi seçin.

Açılan menüde fare seçeneğini seçerek, fare ile ilgili ayarların açılmasını sağlayın.

Adım #4: İşaretçi seçeneklerinde farenin suratını değiştirebilirsiniz.

İşaretçi seçeneklerini kullanarak “işaretçinin suratını seçin” yazan kısımda bulunan barı sürükleyerek farenizin suratını yani DPI ayarını değiştirebileceksiniz.

Farenizin DPI ayarı nasıl değiştirilir, DPI nedir, DPI seçerken nelere dikkat etmeniz gerekir üzere sorularınıza cevap bulacağınız rehberimizle sizlerle birlikteydik. DPI konusunda detaylı incelemeler yaptığımız metnimizde bu mevzuda başınızı kurcalayan pek çok sorunuza da cevaplar bulacaksınız. Bir sonraki metnimizde buluşuncaya dek esen kalın.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.